CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

11. 06. 2018

0 komentářů

Vývoj inflace a s ním související spekulace o výhledu úroků ČNB jsou příznivým faktorem pro korunu

 

Meziroční inflace v květnu vzrostla z 1,9 % na 2,2 % a vyrovnala tak letošní maximum dosažené v lednu. Především se ale inflace vrátila nad dvouprocentní cíl ČNB a je vyšší, než co centrální banka ve své prognóze z počátku května předpokládala.

Loading



 

Květnový růst meziroční inflace byl tažen především cenami pohonných hmot, dále cenami potravin a mírně zřejmě vzrostl také ukazatel jádrové inflace.

Vývoj cen ropy a pohonných hmot potáhne celkovou inflaci k dalšímu růstu i v červnu, v průběhu třetího čtvrtletí by se ale situace měla zklidnit a meziroční růst cenové hladiny se může zmírnit.
Nicméně, kombinace vyšší než očekávané inflace a slabšího kurzu koruny povede ČNB k úvahám o dřívějším zvýšení úroků, než co předpokládala její vlastní prognóza z počátku května.

Květnová prognóza ČNB předpokládala další zvýšení úroků až na konci letošního roku.
Osobně očekávám, že ČNB zvýší úroky na zasedání bankovní rady počátkem srpna, údaj o květnové inflaci ale posílí spekulace na scénář růstu úroků již na zasedání bankovní rady 27. června.
Vývoj inflace a s ním související spekulace o výhledu úroků ČNB jsou každopádně příznivým faktorem pro korunu: není nijak překvapivé, že česká měna v reakci na květnovou statistiku spotřebitelských cen posílila.

Tahounem růstu celkové meziroční inflace byly v případě letošního května především ceny pohonných hmot a potravin, rostly ale také ceny u většiny položek spadajících do ukazatele jádrové inflace.
Meziroční jádrová inflace tak zřejmě vykáže mírný nárůst z úrovně 1,8 %, kde se nacházela v dubnu a březnu
ČNB očekávala, že celková inflace bude činit 1,9 % ve všech třech měsících letošního druhého čtvrtletí.
Pro jádrovou inflaci pak očekával za celé druhé čtvrtletí průměrnou úroveň 1,7 %.

REKLAMA

Celková inflace by se měla v červnu dále zvýšit, určitě jí tímto směrem dále potáhnou ceny pohonných hmot.
Ve třetím čtvrtletí ale čekám zklidnění celkové inflace, zejména pod vlivem meziročního vývoje cen potravin.
V závěrečném čtvrtletí letošního roku by se celková inflace měla vrátit pod dvouprocentní cíl ČNB.
Nicméně každopádně platí, že inflace je výše, než co centrální banka předpokládala, a revidován nahoru bude zřejmě i výhled na rok 2019, tedy přinejmenším na počátek roku 2019, kdy se inflace opět může vrátit nad 2 %.

Vývoj cen komodit, v prvé řadě ropy, slabší kurz koruny a skutečnost, že česká ekonomika operuje nad svým dlouhodobým růstovým potenciálem: to vše jsou faktory, jež přispívají k růstu celkové inflace.
V zásadě je jasné, že ČNB zvýší své úroky dříve, než koncem letošního roku a nyní se zdá být hlavní otázkou, zda bankovní rada sazby zvýší na svém nejbližším zasedání koncem června anebo zda s tímto krokem vyčká na počátek srpna, kdy bude mít k dispozici čerstvou prognózu vývoje české ekonomiky.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *