CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

11. 06. 2018

0 komentářů

Vývoj inflace a s ním související spekulace o výhledu úroků ČNB jsou příznivým faktorem pro korunu

 

Meziroční inflace v květnu vzrostla z 1,9 % na 2,2 % a vyrovnala tak letošní maximum dosažené v lednu. Především se ale inflace vrátila nad dvouprocentní cíl ČNB a je vyšší, než co centrální banka ve své prognóze z počátku května předpokládala. 

Květnový růst meziroční inflace byl tažen především cenami pohonných hmot, dále cenami potravin a mírně zřejmě vzrostl také ukazatel jádrové inflace.

Vývoj cen ropy a pohonných hmot potáhne celkovou inflaci k dalšímu růstu i v červnu, v průběhu třetího čtvrtletí by se ale situace měla zklidnit a meziroční růst cenové hladiny se může zmírnit.
Nicméně, kombinace vyšší než očekávané inflace a slabšího kurzu koruny povede ČNB k úvahám o dřívějším zvýšení úroků, než co předpokládala její vlastní prognóza z počátku května.

Květnová prognóza ČNB předpokládala další zvýšení úroků až na konci letošního roku.
Osobně očekávám, že ČNB zvýší úroky na zasedání bankovní rady počátkem srpna, údaj o květnové inflaci ale posílí spekulace na scénář růstu úroků již na zasedání bankovní rady 27. června.
Vývoj inflace a s ním související spekulace o výhledu úroků ČNB jsou každopádně příznivým faktorem pro korunu: není nijak překvapivé, že česká měna v reakci na květnovou statistiku spotřebitelských cen posílila.

Tahounem růstu celkové meziroční inflace byly v případě letošního května především ceny pohonných hmot a potravin, rostly ale také ceny u většiny položek spadajících do ukazatele jádrové inflace.
Meziroční jádrová inflace tak zřejmě vykáže mírný nárůst z úrovně 1,8 %, kde se nacházela v dubnu a březnu
ČNB očekávala, že celková inflace bude činit 1,9 % ve všech třech měsících letošního druhého čtvrtletí.
Pro jádrovou inflaci pak očekával za celé druhé čtvrtletí průměrnou úroveň 1,7 %.

REKLAMA

Celková inflace by se měla v červnu dále zvýšit, určitě jí tímto směrem dále potáhnou ceny pohonných hmot.
Ve třetím čtvrtletí ale čekám zklidnění celkové inflace, zejména pod vlivem meziročního vývoje cen potravin.
V závěrečném čtvrtletí letošního roku by se celková inflace měla vrátit pod dvouprocentní cíl ČNB.
Nicméně každopádně platí, že inflace je výše, než co centrální banka předpokládala, a revidován nahoru bude zřejmě i výhled na rok 2019, tedy přinejmenším na počátek roku 2019, kdy se inflace opět může vrátit nad 2 %.

Vývoj cen komodit, v prvé řadě ropy, slabší kurz koruny a skutečnost, že česká ekonomika operuje nad svým dlouhodobým růstovým potenciálem: to vše jsou faktory, jež přispívají k růstu celkové inflace.
V zásadě je jasné, že ČNB zvýší své úroky dříve, než koncem letošního roku a nyní se zdá být hlavní otázkou, zda bankovní rada sazby zvýší na svém nejbližším zasedání koncem června anebo zda s tímto krokem vyčká na počátek srpna, kdy bude mít k dispozici čerstvou prognózu vývoje české ekonomiky.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.