Úterý 28. září. Svátek má Václav.

VÝVOJ BILANCE ČNB NAZNAČUJE, ŽE SE V ZÁVĚRU PROSINCE CENTRÁLNÍ BANKA VRÁTILA NA DEVIZOVÝ TRH, KDE MUSELA INTERVENOVAT S CÍLEM ZAMEZIT POSÍLENÍ KORUNY

Banky 11.01.2017 | 17:53 0 Komentářů

V období mezi 21. a 30. prosincem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí bezmála o 34 miliard korun (tedy zhruba o jednu a čtvrt miliardy euro). Tyto údaje tak naznačují, že se ČNB musela v závěru roku vrátit na devizový trh, s cílem zamezit posílení koruny pod úroveň 27 za euro.

Na základě vývoje pohledávek ČNB vůči zahraničí se mohl objem devizových intervencí za celý prosinec nacházet v pásmu 0,5 až 1 miliarda euro. Stávající pnutí na devizovém trhu naznačuje, že tlaky na korunu v prvních dnech nového roku zesílily, na což ČNB musí reagovat zvýšeným objemem devizových intervencí. Vše je umocněno čerstvými daty o vývoji inflace, v jejichž důsledku se na trhu zvyšují sázky na scénář, v němž ČNB opustí svůj kurzový závazek již ve 2. čtvrtletí letošního roku.

Data o vývoji bilance ČNB za poslední dekádu loňského prosince, konkrétně pak vývoj pohledávek vůči zahraničí, naznačují, že se koncem roku oživil zájem hráčů na devizových trzích o českou měnu. ČNB tak musela na trhu intervenovat, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro. Situace se tak začala měnit po poměrně klidných týdnech z druhé poloviny listopadu a počátku prosince. Trhy vstřebaly výsledek prezidentských voleb v USA a stejně tak posun ve výhledu měnové politiky americké centrální banky, a v případě koruny se pozornost opět upnula k pravděpodobnému termínu konce kurzového závazku. Nyní se již všeobecně očekává, že ČNB svůj intervenční režim ukončí v průběhu letošního roku, data o prosincové inflace pak utvrzují trh v sázkách na konec tohoto režimu v nejbližším možném termínu, tedy v průběhu 2. čtvrtletí.

Stávající pnutí na trzích zároveň naznačuje, že oživení zájmu o českou měnu z konce prosince a s ním související devizové intervence ČNB byly jen předehrou k tlakům, jež se spustily v novém roce. ČNB je nyní dle všeho nucena intervenovat ve velkých objemech, aby mohla plnit svůj závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 za euro.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.