Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

VÝVOJ BILANCE ČNB NAZNAČUJE, ŽE CENTRÁLNÍ BANKA NA DEVIZOVÉM TRHU VÝRAZNĚ INTERVENOVALA I POČÁTKEM ÚNORA

Banky 15.02.2017 | 18:40 0 Komentářů

V období mezi 1. a 10. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 97,4 miliardy korun (tedy zhruba o 3,6 miliardy euro). Nárůst pohledávek ČNB se tak v porovnání se závěrečnou lednovou dekádou počátkem února zrychlil: tempo růstu bylo bezmála dvojnásobné.

Vývoj bilance ČNB tak naznačuje, že centrální banka musí na devizovém trhu i nadále výrazně intervenovat, aby udržela korunu nad úrovni 27 za euro.

Data o vývoji bilance české centrální banky hlásí, že jestliže za celý letošní leden vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí bezmála o 15,1 miliardu euro (téměř 408 miliard korun), tak během prvních deseti únorových dní vzrostly o dalších 3,6 miliardy euro. Od počátku letošní roku tak růst těchto pohledávek činí zhruba 505 miliard korun (zhruba 18,7 miliardy euro). Samozřejmě je nutno mít na paměti, že vývoj pohledávek ČNB vůči zahraničí slouží pouze coby orientační pomůcka při úvahách ohledně pravděpodobných objemech devizových intervencí, nicméně i tak lze z této položky bilance ČNB odvodit, že centrální banka zůstává na devizovém trhu velmi aktivní: musí intervenovat, tedy nakupovat eura, aby zabránila posílení koruny pod úroveň 27 korun za euro.

Koruna zůstane ve středu zájmu hráčů na devizovém trhu i v dalších týdnech s tím, jak trhy spekulují na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu letošního druhého čtvrtletí, respektive možná již na počátku dubna. Zároveň je v tomto ohledu připomenout, že objem spekulativních pozic, jež sázejí na budoucí posílení koruny, je skutečně enormní a dle všeho se dále rychle zvyšuje. To může vést k tomu, že po uvolnění kurzového závazku může na trhu vzniknout přetlak, tedy že trh bude korunami obrazně řečeno zavalen. Česká měna proto může být v prvních dnech a týdnech po ukončení kurzového závazku rozkolísaná, respektive její posílení vůči euru se nemusí dostavit až tak snadno a rychle, jakkoliv je fundament české ekonomiky argumentem ve prospěch posilování koruny.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Tagy devizo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.