Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Výstava v Poštovním muzeu uctí Oldřicha Kulhánka zlatými medailemi a vzácnými unikáty

Investice 27.03.2015 | 08:57 0 Komentářů

V letošním roce by významný český grafik, výtvarník a autor českých bankovek Oldřich Kulhánek oslavil své 75. narozeniny. Poštovní muzeum se spolu s Českou mincovnou, Akademií věd ČR, Národním muzeem, Českou národní bankou a Státní tiskárnou cenin rozhodlo tuto významnou osobnost připomenout unikátní výstavou Známky, bankovky, medaile. Výstava bude otevřena pro veřejnost od 27. března do 14. června 2015 v prostorách muzea a bude v ní k vidění kromě jiného i unikátní zlatá uncová medaile vydaná jako pocta k této příležitosti. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

Na výstavě spolupracuje několik významných institucí, mezi nimiž můžeme zmínit například Českou mincovnu. „Koncem února jsme představili naši vlajkovou loď – zlatou medaili za takřka 1,5 milionu korun s portrétem Karla IV. na motivy české stokoruny. Tu pro nás vytvořila dcera pana Kulhánka, grafička Klára Melichová. Tato medaile byla dnes za zpřísněných bezpečnostních podmínek představena na vernisáži a bude k vidění i přímo na výstavě. Spolu s ní zde návštěvníci uvidí kompletní sérii všech pamětních medailí na motivy českých bankovek (např. Ema Destinnová, František Palacký a další). Na zahájení výstavy jsme také předvedli unikátní zlatou uncovou medaili vyraženou k uctění výročí nedožitých 75. narozenin Oldřicha Kulhánka. Medaile vznikne v omezeném nákladu 75 kusů a samostatně bude neprodejná, majitelé zlatých kilogramových medailí ji dostanou k nákupu jako dárek a tím se z ní stane ceněný sběratelský poklad,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Výstava Známky, bankovky, medaile je pojata jako prezentace autorovy užité grafiky a kromě zlatých medailí nabídne i vzácně vystavované originální návrhy na bankovky či medaile. Na jednom místě tak budou k vidění například carské rublové bankovky (Oldřich Kulhánek je prohlásil za nejkrásnější bankovky světa), originální návrh na bankovku 10,– Kč z roku 1971 s tématem prací Mistra Pavla z Levoče, unikátní souhlas – imprimé – k tisku stokorunových bankovek, a dále například kopie bust z triforia Svatovítské katedrály zapůjčených Národním muzeem (Karel IV. či Jan Lucemburský) a mnoho dalšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.