Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Vyšší PMI euru nepomohly

Investice 21.02.2017 | 17:22 0 Komentářů

Předběžné výsledky únorových PMI z eurozóny příjemně překvapily. Kompozitní PMI dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních pět let, přičemž průměrná hodnota indexu za leden a únor (55,2 bodu) převýšila průměr za celý rok 2016. Únorová hodnota PMI by byla konzistentní s růstem HDP eurozóny v Q1 17 o 0,7 – 0,8 % q/q. Nicméně pro odhad růstu HDP má zpravidla největší vypovídací schopnost až třetí měsíc v daném čtvrtletí, na jehož výsledky si ještě budeme muset počkat. Lepší než očekávané PMI dorazily i z Francie a Německa.

Euru to k silnějším hodnotám ovšem nepomohlo. Za celý den naopak ztratilo 0,7 %, když oslabilo na 1,053 USD/EUR. Trhy začínají pravděpodobně spekulovat, že by ke zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech mohlo dojít již na březnovém zasedání (15. března), a tak jsou makroekonomická data z eurozóny odsunována do pozadí. Spekulacím na dřívější zvýšení sazeb nahrál i člen FOMC Patrick Harker. Ten minulý týden prohlásil, že březnové zvýšení sazeb je stále ve hře. Euro vůči dolaru se tak dostalo na nejslabší úroveň za poslední zhruba měsíc a půl. 

Regionální ekonomický kalendář bude zítra prázdný a ani dnes žádná zajímavá data zveřejněna nebyla. Kurz koruny zůstal vůči euru přilepen u kurzového závazku, přičemž ostatní regionální měny posilovaly. Polský zlotý i maďarský forint si shodně připsaly 0,3 %. Maďarský forint posílil na 306,98 HUF/EUR; polský zlotý pak na 4,3 PLN/EUR.

JANA STECKEROVÁ
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Tagy euro PMI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.