Sobota 11. července. Svátek má Olga.

Vyšší inflace koruně na silnější úrovně nepomohla

Makro 11.06.2019 | 19:55 0 Komentářů

Květnová inflace překvapila růstem 0,7 % m/m a 2,9 % y/y. O dvě desetiny překvapila nejen trh ale i centrální banku. Náš výhled, že centrální banka bude muset kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v domácí ekonomice sáhnout k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, tak zůstává stále v platnosti.

Rizikem je především vývoj v zahraničí, který by mohlo vést ke zpomalení globální poptávky a tím i horší výkonnosti české ekonomiky. Více jsme se květnové inflaci věnovali zde: http://bit.ly/2XDj7Th.

K inflačnímu vývoji se vyjádřil i guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Podle jeho slov je květnový růst inflace spíše dílčím výkyvem způsobený růstem cen potravin. Žádnou změnu trendu by v něm nehledal. Situace je nyní podle jeho slov vyrovnaná. Na jedné straně je to vyšší inflace, na straně druhé spíše zpomalování ekonomického růstu a v posledních dnech i určité obnovení posilování koruny. Kurz koruny po slovech guvernéra zkorigoval své ranní zisky a ve srovnání s předchozím dnem skončil beze změny na úrovni 25,63 CZK/EUR. Ostatní regionální měny ztrácely – polský zlotý 0,1 % na 4,267 PLN/EUR, maďarský forint pak 0,2 % na 320,7 HUF/EUR.

V regionu bude zítra kalendář událostí prázdný. Spokojit se tak budeme muset s děním na světových trzích, popřípadě s obchodováním technického charakteru.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.