Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Výsledky HDP regionální měny ignorovaly

Investice 14.02.2019 | 17:03 0 Komentářů

V Polsku a Maďarsku byla dnes zveřejněna data o růstu HDP v Q4 18. Maďarská ekonomika překonala očekávání a přidala 5 % meziročně a 1,1 % mezikvartálně. Detailní strukturu zatím neznáme, nicméně podle statistického úřadu k růstu nejvíce přispěla oblast služeb a maloobchodu.

Podle ministra financí Vargy ekonomice pomohlo uzavření šestileté dohody s odbory, která zaručí zvyšování minimální mzdy výměnou za daňové úlevy pro zaměstnavatele. Díky vládní podpoře výstavby bydlení velmi dobře prosperuje i stavební sektor. Udržet dynamiku HDP alespoň 2 pb nad úrovní EU se vláda podle jeho slov bude snažit i nadále. Polský růst HDP naopak zklamal a za tržními očekáváními zaostal. Detailní struktura však bude zveřejněna až na konci února. Podle informací, které jsou zatím k dispozici, zklamaly především investice a čistý export přispěl negativně.

Zveřejněná data však nechala regionální měny víceméně chladné. Všechny tři (česká koruna, maďarský forint i polský zlotý) skončily vůči euru nakonec beze změny (25,81 CZK/EUR, 319,2 HUF/EUR, 4,339 PLN/EUR).

Česká ekonomika šlápla na plyn

Zítra bude zveřejněn odhad českého HDP za Q4 18. V závěrečném čtvrtletí loňského roku ekonomika podle našeho odhadu šlápla na plyn a zrychlila jak na mezičtvrtletní tak na meziroční bázi. Přispěla k tomu velmi dobrá situace na trhu práce, která podpořila růst domácí spotřeby. Zároveň předpokládáme, že v Q4 18 zrychlila i investiční aktivita, a to jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Měsíční statistiky z konce roku navíc naznačují, že velmi dobrých výsledků dosáhl i zahraniční obchod. Domácí ekonomika tedy byla zatím schopna odolávat zpomalení německé ekonomiky a podle našeho odhadu v Q4 18 přidala 0,8 % q/q a 2,5 % y/y.

V Polsku bude zítra zveřejněna lednová inflace. Ta zřejmě mírně zrychlí na 1,2 % y/y, což je však stále výrazně pod 2,5% inflačním cílem centrální banky. Z tohoto důvodu jsme posunuli náš výhled na zvyšování polských úrokových sazeb. Nyní ho očekáváme až v červenci a listopadu příštího roku, zatímco náš původní odhad počítal se zpřísněním měnové politiky už v Q4 19.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.