CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

14. 02. 2019

0 komentářů

Výsledky HDP regionální měny ignorovaly

 

V Polsku a Maďarsku byla dnes zveřejněna data o růstu HDP v Q4 18. Maďarská ekonomika překonala očekávání a přidala 5 % meziročně a 1,1 % mezikvartálně. Detailní strukturu zatím neznáme, nicméně podle statistického úřadu k růstu nejvíce přispěla oblast služeb a maloobchodu.

Loading



 

Podle ministra financí Vargy ekonomice pomohlo uzavření šestileté dohody s odbory, která zaručí zvyšování minimální mzdy výměnou za daňové úlevy pro zaměstnavatele. Díky vládní podpoře výstavby bydlení velmi dobře prosperuje i stavební sektor. Udržet dynamiku HDP alespoň 2 pb nad úrovní EU se vláda podle jeho slov bude snažit i nadále. Polský růst HDP naopak zklamal a za tržními očekáváními zaostal. Detailní struktura však bude zveřejněna až na konci února. Podle informací, které jsou zatím k dispozici, zklamaly především investice a čistý export přispěl negativně.

Zveřejněná data však nechala regionální měny víceméně chladné. Všechny tři (česká koruna, maďarský forint i polský zlotý) skončily vůči euru nakonec beze změny (25,81 CZK/EUR, 319,2 HUF/EUR, 4,339 PLN/EUR).

Česká ekonomika šlápla na plyn

Zítra bude zveřejněn odhad českého HDP za Q4 18. V závěrečném čtvrtletí loňského roku ekonomika podle našeho odhadu šlápla na plyn a zrychlila jak na mezičtvrtletní tak na meziroční bázi. Přispěla k tomu velmi dobrá situace na trhu práce, která podpořila růst domácí spotřeby. Zároveň předpokládáme, že v Q4 18 zrychlila i investiční aktivita, a to jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Měsíční statistiky z konce roku navíc naznačují, že velmi dobrých výsledků dosáhl i zahraniční obchod. Domácí ekonomika tedy byla zatím schopna odolávat zpomalení německé ekonomiky a podle našeho odhadu v Q4 18 přidala 0,8 % q/q a 2,5 % y/y.

REKLAMA

V Polsku bude zítra zveřejněna lednová inflace. Ta zřejmě mírně zrychlí na 1,2 % y/y, což je však stále výrazně pod 2,5% inflačním cílem centrální banky. Z tohoto důvodu jsme posunuli náš výhled na zvyšování polských úrokových sazeb. Nyní ho očekáváme až v červenci a listopadu příštího roku, zatímco náš původní odhad počítal se zpřísněním měnové politiky už v Q4 19.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *