CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

26. 09. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Výsledková sezóna: Zklamaly především rozvíjející se trhy. Před budoucími zisky varují i samotné firmy

 

Uplynulá výsledková sezóna potvrdila negativní trend zhoršujících se očekávání, která se v příštím čtvrtletí pravděpodobně ještě více prohloubí. Zklamání přišlo především od firem z rozvíjejících se trhů. A před budoucími zisky varují i samotné firmy.

Loading



 

Uplynulá výsledková sezóna tak vesměs potvrdila negativní trend zhoršujících se očekávání, která se v příštím čtvrtletí ještě prohloubí. “Zklamání přišlo především od společností z rozvíjejících se trhů, na jejichž marže zpomalující globální růst doléhá evidentně ještě rychleji, než se čekalo,” říká Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE, s tím, že důvody k optimistu se snad kromě uvolňující se měnové politiky a diskontu v ocenění vůči zbytku světa hledají jen s obtížemi.

Také průběh výsledkové sezóny v USA podle Patrika Hudce podtrhuje zhoršující se ekonomické prostředí a rostoucí rizika. Podle něj není žádným tajemstvím, že analytické odhady budoucích zisků jsou s železnou pravidelností příliš optimistické a postupně jsou v průběhu roku redukovány blíže realitě.

Přestože se na výsledcích firem podepsala negativní očekávání, například ve Spojených státech amerických se dají najít některé pozitivní momenty. Americké firmy totiž reportovaly v porovnání s konečnými odhady velice slušná čísla, přičemž očekávání překonaly napříč všemi sektory. Mezi firmy, které v USA představily lepší výsledky, patří například Coca-Cola, Apple, Google (Alphabet), Merck, Lockheed Martin či NVIDIA.

 

REKLAMA

Varují i firmy samotné

Mezi největší hrozby, které se mohou i nadále podepisovat na hospodářských výsledcích firem, patří nadále obchodní války a cla. Zpomalení globálního růstu a právě vyostřující se celní války doléhají vedle rozvíjejících se trhů primárně také na proexportně orientované země, jako je třeba Německo. Současně se potenciál ekonomiky Spojených států nachází výše, než je tomu v případě eurozóny.

“Vedle objektivních příčin je na vině rovněž výrazně rozdílné indexové složení. Zatímco v USA vévodí informační technologie, evropským akciovým indexům dominuje finanční sektor, který je už několik let v zajetí negativních sazeb a utahující se regulace, a zlepšení je v tomto ohledu v nedohlednu,” vysvětluje Patrik Hudec.

Nejvíce přestřelená očekávání bývají podle něj zpravidla ohledně prvního čtvrtletí. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Nicméně také výhled zisků pro třetí čtvrtletí se jen za červenec a srpen zhoršil o další 3 %, což je nad průměrem několika posledních let.

REKLAMA

Varování ohledně budoucnosti však přichází i od firem samotných. Téměř každý pátý zástupce S&P 500 očekává pokles zisků, což je druhé největší číslo za 13 let. “Opticky sice stále vypadá dobře alespoň malý růst zisků na akcii, ten je však už teď prakticky pouze technickým důsledkem odkupů akcií samotných firem. Pokud vezmeme v úvahu také prudké zhoršení výhledu na trzích Evropské unie během posledních tří měsíců a propad zisků v rozvíjejících se zemích ve světle očekávaného dalšího globálního zpomalení, vše zavdává důvod ke zvýšené opatrnosti,” varuje Hudec.

Do všeho ještě navíc může dále promlouvat i brexit. “Negativní dopad brexitu na ekonomiku Británie i Evropské unie je podceněný a představuje jednoznačně riziko pro další zhoršení podnikatelského prostředí a kondice evropských firem,” dodává Hudec.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *