CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

01. 07. 2014

0 komentářů

Subjekty:

Výrobní HSBC PMI® pro ČR

 


 

Shrnutí

Obchodní podmínky se pro výrobce v České republice v červnu dále zlepšovaly, tak jako každý měsíc od května 2013. Solidně rostla výroba, nové zakázky, export, nákupní aktivita i zaměstnanost, ovšem slabším tempem než v květnu. Proto bylo celkové zlepšení obchodních podmínek nejslabší v celé první polovině roku 2014.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index PMI zůstal v červnu nad neutrální hranicí 50 bodů, což svědčí o setrvalém celkovém růstu sektoru. PMI index dosáhl hodnoty 54,7 bodu, udržel se nad svým dlouhodobým průměrem a svědčil o solidním tempu zlepšení. Jeho průměr za druhé čtvrtletí byl nejvyšší od druhého čtvrtletí roku 2011. Aktuální hodnota PMI ovšem rovněž svědčí o prudkém oslabení růstu, protože oproti předchozímu měsíci oslabil o 2,6 bodu, což představuje největší měsíční pokles od listopadu 2011.

Nové zakázky přijaté českými výrobci v červnu vzrostly, tak jako v předchozích dvanácti měsících. Tempo růstu zůstalo v historickém kontextu průzkum silné, ale během měsíce prudce zpomalilo na nejnižší úroveň od října 2013. Zčásti se do toho promítl chabější červnový nárůst nových exportních zakázek, který byl nejslabší od června 2013.

V červnu výroba v České republice rostla, tak jako v předchozích čtrnácti měsících. V souladu s trendem pro nové zakázky tempo jejich růstu od května prudce oslabilo, ale zůstalo celkově silné. Údaje svědčí o nejslabším růstu od července 2013. Rozpracovanost dále rostla, ovšem nejpomaleji od června 2013.

REKLAMA

Čeští výrobci v červnu dále zvyšovali nákupní aktivitu. Tempo růstu prudce oslabilo oproti květnovému maximu za 37 měsíců na nejnižší úroveň za deset měsíců. Přesto se zásoby vstupů na skladě zvyšovaly třetí měsíc v řadě a nejrychlejším tempem od července 2011.

I přes pomalejší nárůst výroby, nových zakázek a nákupní aktivity výrobci v červnu dále a rychle rozšiřovali řady svých zaměstnanců. Tempo vytváření pracovních míst mírně pokleslo, přesto však zaměstnanost roste již čtrnáct měsíců za sebou.

Cenové tlaky, jimž museli čeští výrobci čelit, zůstaly v červnu slabé. Tempo růstu cen vstupů zůstalo pod dlouhodobým průměrem průzkumu, zatímco ceny účtované za hotové výrobky vzrostly jen mírně, stejně jako v květnu.

Komentář

REKLAMA

Agata Urbanska-Giner, ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC, komentuje výrobní průzkum PMI® v České republice takto:

„Výrobní index PMI se v červnu dočkal korekce a spadl na úroveň z prosince 2013. Tato korekce je v souladu s poklesem německého PMI z počátku roku. Indexy výroby a nových zakázek prudce oslabily, ovšem z vysokých hodnot – od února do května se pohybovaly na tříletém maximu. Index nových exportních zakázek spadl na nejnižší úroveň za dvanáct měsíců. Z hlediska historických výsledků průzkumu jsou hodnoty z červnového průzkumu solidní. V krátkodobém horizontu je pořád pravděpodobné, že průmyslová výroba poroste. Riziko horšího výnosu spojeného s inflací by hrozilo v případě, kdyby v nadcházejících měsících dále poklesl německý výrobní PMI. Podle průzkumu mírně rostou ceny vstupů i výstupů, což svědčí o tom, že se riziko deflace snížilo.“

Klíčové body

  • PMI prudce oslabil z květnového maxima za 37 měsíců na prozatím nejnižší úroveň v roce 2014.

  • Tempo růstu výroby a nových zakázek zpomalilo, celkově však zůstává solidní.

  • Inflační tlaky zůstávají nízké.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

A zpátky do zajištěných bačkor

Jakoby se jarní míza zase vytratila, opět jsme zpátky u hledání našeho tradičního kulatého čtverce: tedy výnosu s jistotou... Aktuální komentář k fondovému byznysu od PETRA FEJTKA.

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *