Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Výrobní HSBC PMI® pro Českou republiku – Na počátku roku 2015 nabrala česká výroba rychlejší tempo

Makro HSBC Bank plc. 02.02.2015 | 10:03 0 Komentářů

Podle aktuálních údajů PMI® zpracovaných pro banku HSBC pomohla na počátku roku 2015 českým výrobcům silnější poptávka a klesající ceny vstupů. Růst výroby, nových zakázek, exportu i zaměstnanosti se odrazil od prosincového dna a ceny vstupů poklesly poprvé od srpna 2013, hlavně díky nižším cenám ropy.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu  ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

V lednu PMI silně vzrostl z prosincového minima za 17 měsíců (53,3 bodu) na 56,1 bodu. To svědčí o značném zlepšení obchodních podmínek ve výrobní sféře v počátečním měsíci roku 2015 a o vůbec nejvyšším celkovém výkonu od července 2014. PMI se rovněž pohyboval hodně nad svým dlouhodobým průměrem ve výši 52,7 bodu. Meziměsíční nárůst hlavního indexu mezi prosincem a lednem byl nejvyšší od srpna 2009.

Růst nových zakázek ve výrobní sféře v lednu oživil a dosáhl nejlepšího výsledku od května. Tempo růstu bylo rovněž silnější než průměr za stávajících 20 měsíců nepřetržitého růstu. Objem nových exportních zakázek sledoval obdobný trend a rostl nejrychlejším tempem od loňského května.

Výroba v lednu vzrostla tak jako v jednadvaceti předchozích měsících. V prosinci kleslo tempo růstu na minimum za 17 měsíců, ovšem ve sledovaném měsíci naopak vzrostlo na nejvyšší úroveň od července. I přes výraznější nárůst výroby stoupal v lednu rychleji objem nedodělků, tak jako v předchozích devatenácti měsících.

Pokles cen ropy a dalších komodit vedl v lednu k celkovému poklesu cen vstupů u českých výrobců, což ukončilo šestnáctiměsíční období inflace. Tempo poklesu bylo nejrychlejší od července 2009. Menší tlaky na cenu umožnily firmám snížit v lednu vlastní ceny. Ceny hotových výrobků klesly poprvé za devět měsíců, a to nejrychleji od května roku 2013.

Sílící poptávka a stoupající objem nedodělků vedly firmy v lednu k rychlejšímu nabírání nových pracovních sil. Tempo vytváření pracovních míst ve výrobním sektoru se takřka vyrovnalo listopadovému maximu za 43 měsíců. Firmy rovněž během měsíce nakoupily větší objem nových vstupů, což vedlo k prodloužení dodacích lhůt dodavatelů.

Komentář

Agata Urbanska-Giner, ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC, komentuje výrobní průzkum PMI® v České republice takto:

„Lednový výrobní PMI představuje ostrý start nového roku. Minulý měsíc jsme poukázali na trend poklesu hodnot PMI od května 2014, ale rozsáhlé lednové zlepšení složek PMI rizika omezuje. Index výroby je na nejvyšší úrovni od loňského července a index zaměstnanosti zaznamenal druhou nejvyšší hodnotu od počátku roku 2011. Společnosti hlásí, že najímaly nové zaměstnance, aby navýšily kapacitu kvůli očekávání vyšší poptávky. Stoupající zásoby a nákupy vstupů rovněž odrážejí pozitivní výhled na budoucí výrobu. V lednu se navíc zvedly jak nové zakázky, tak nové exportní zakázky, a to nejvýraznějším tempem za osm měsíců. Ale tyto ukazatele lepší aktivity jdou ruku v ruce s výrazným poklesem cen vstupů i výstupů. Firmy spojují nižší ceny hotových výrobků s tlakem zákazníků na slevy i se zlevněním díky nižším cenám vstupů, které jsou zase spojeny s klesajícími cenami surovin. Výsledná hodnota PMI podporuje stávající názor ČNB, že výhled na robustní růst převáží krátkodobý pozitivní nabídkový šok. Pořád to rovněž potvrzuje krátkodobá deflační rizika.“

Klíčové body

  • Výrobní PMI prudce vzrostl na hodnotu 56,1 bodu, což je nejlepší výsledek od července.

  • Růst výroby, nových zakázek, exportu i zaměstnanosti akceleroval.

  • Klesly ceny vstupů i výstupu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.