CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

02. 01. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Výrobní HSBC PMI® pro Českou republiku – Česká výroba přeřadila na konci roku 2014 na nižší výkonnost

 


 

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Podnikatelské podmínky v českém výrobním sektoru se v prosinci zlepšily, stejně jako v předchozích devatenácti měsících. Přesto PMI klesl z listopadové hodnoty 55,6 bodu na 53,3 bodu, což je nejhorší výsledek za 17 měsíců. Průměr za čtvrté čtvrtletí jako celek (54,4 bodu) byl nejslabší od třetího čtvrtletí roku 2013. Pokles hlavního indexu se odrazil ve všech jeho složkách, ačkoli stále zůstal nad svým dlouhodobým průměrem 52,6 bodu, což svědčí o celkově solidním růstu obchodních podmínek.

V prosinci výroba v České republice vzrostla, tak jako ve dvaceti předchozích měsících. Tempo růstu oslabilo na nejnižší hodnotu za 17 měsíců, přesto však bylo robustní. Nové zakázky byly motorem aktuálního nárůstu výroby, ovšem stejně jako u výroby tempo jejich růstu zmírnilo. Nové exportní zakázky stoupaly rychleji než celkové nové zakázky, což svědčí o dalším oslabení růstu tuzemské poptávky. Růst celkového objemu nových zakázek byl dostatečně silný na to, aby v prosinci zapříčinil další nárůst rozpracovanosti. Objem nedodělků zatím stoupá každý měsíc od června 2013, byť poslední zvýšení bylo jen zanedbatelné.

O tom, že podmínky pro podnikání jsou příznivé, svědčí mimo jiné i další nárůst zaměstnanosti v posledním měsíci roku. Tempo růstu zaměstnanosti, očištěné o sezónní faktory, oslabilo oproti listopadovému maximu za 43 měsíců, přesto však zůstalo solidní.

V prosinci zůstaly inflační tlaky slabé. Ceny vstupů vzrostly, tak jako v předchozích patnácti měsících, ovšem historicky nízkým tempem, zatímco ceny účtované za hotové výrobky vzrostly jen o zlomek. Řada firem spojuje cenové tlaky s klesajícími cenami ropy, ale máme i zprávy o zákaznících, kteří se dožadují slev.

REKLAMA

Komentář

Agata Urbanska-Giner, ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC, komentuje výrobní průzkum PMI® v České republice takto:

„Z průzkumu PMI plyne, že v prosinci se podnikatelská aktivita ve výrobním sektoru zvýšila, stejně jako v devatenácti předchozích měsících. Hlavní index ale klesl z listopadové hodnoty 55,6 bodu na 53,3 bodu, tedy na minimum za posledních 17 měsíců. Tato korekce byla široce založená – snížily se indexy výroby, nových zakázek, zaměstnanosti a zásob vstupů na skladě. Poslední index dokonce zaznamenal pokles poprvé za čtyři měsíce. Výrobní PMI se ve čtvrtém čtvrtletí pohyboval kolem 54,4 bodu, tedy na nejnižší úrovni za pět čtvrtletí. V prosinci vzrostly ceny vstupů, ovšem pomalejším tempem než v předchozím měsíci, zatímco index cen výstupu opět poklesl o něco níže, a to poukazuje na nejpomalejší tempo cenového růstu za osm měsíců. Po zralé úvaze průzkum PMI nadále svědčí o růstu ve výrobě, ovšem nižším tempem. Utěšovat nás může neočekávaně dobrý bleskový výsledek německého PMI v prosinci. Ukazuje se ale, že rok 2015 bude náročný a růst bude ohrožovat slabá vnější poptávka. Předpokládáme, že se bude pokračovat ve stávající finanční politice – fiskálním uvolňování, které půjde ruku v ruce se stabilní, přizpůsobivou politikou. V takovém případě se bude v roce 2015 růst HDP pohybovat kolem 2,4 procenta.“

Klíčové body

REKLAMA

  • Hlavní index PMI spadl na minimum za 17 měsíců, ale pořád svědčí o robustním růstu.

  • Výroba, nové zakázky, export i zaměstnanost rostly solidním, byť nižším tempem.

  • Inflační tlaky zůstávají relativně slabé.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

A zpátky do zajištěných bačkor

Jakoby se jarní míza zase vytratila, opět jsme zpátky u hledání našeho tradičního kulatého čtverce: tedy výnosu s jistotou... Aktuální komentář k fondovému byznysu od PETRA FEJTKA.

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *