CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

07. 05. 2018

0 komentářů

Výroba aut v březnu opět zpomalila

 

Průmyslová výroba v březnu klesla o 1,1 % meziročně. Velkou roli v tomto poklesu ale hrají kalendářní efekty, průmyslová výroba očištěná o tyto vlivy vzrostla o hezkých 5,5 %. Meziměsíčně pak po očištění o kalendářní efekty přidala 1,4 %. 

V dynamice celkové průmyslové výroby se kromě kalendářních efektů, kdy březen měl o dva pracovní dny méně než před rokem, projevil také napjatý trh práce. Rekordně nízká nezaměstnanost dynamice průmyslové výroby nepomáhá a nedostatek pracovní síly je největší růstovou bariérou tuzemského průmyslu. Dynamiku průmyslu snížila výroba automobilů, některé automobilky čelí právě kapacitním problémům, jiné, především ty, které vyrábějí menší auta, pak nižší poptávce. Naopak navyšovat produkci se daří firmám z odvětví počítačů a elektronických přístrojů a ze sektoru farmaceutik.

Dynamika českého průmyslu ve druhém čtvrtletí zpomalí, i nadále však zůstane solidní. Na tento fakt poukazují už dříve předstihové indikátory z výroby z tuzemska i zahraničí. Dlouhodoběji však očekáváme, že průmyslová výroba bude nadále podpořena jak vyšší domácí investiční aktivitou, tak i zakázkami ze zahraničí, a tak by si průmysl mohl v letošním roce připsat až 6 %.

MONIKA JUNICKE
Komerční banka

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza ekonomického důsledku rusko-ukrajinského konfliktu – čeká nás stagflace

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otřesy na finančních trzích a výrazně zvýšil nejistotu ohledně oživení světové ekonomiky. Společnost Coface ve své analýze varuje, že vyšší ceny komodit zesilují hrozbu dlouhodobě vysoké inflace ve světové ekonomice, která zvyšuje riziko stagflace a sociálních nepokojů.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

09. 03. 2022

ČR je devátou nejvyspělejší ekonomikou v EU

Česká republika patří mezi 10 nejvyspělejších ekonomik v Evropské unii. První pozici zaujímá Švédsko, následované Německem a Dánskem. Česká republika je na deváté příčce a obsadila nejlepší umístění ve srovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.