CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

29. 07. 2016

0 komentářů

Výkon jednotlivých ekonomik eurozóny není rovnoměrný

 


 

Velkou otázkou pro eurozónu jako celek je, jak se ve zbytku letošního roku na výkonu ekonomiky projeví nejistoty spojené s Brexitem: vliv tohoto faktoru bude patrný právě až na datech za letošní druhé pololetí.

Růst HDP eurozóny sice v letošním druhém čtvrtletí zpomalil jak na mezikvartální bázi (růst 0,3 % ve druhém čtvrtletí versus růst 0,6 % ve čtvrtletí prvním), tak v meziročním srovnání (1,6 % vs. 1,7 %), nicméně nejde ani o překvapení, ani o zklamání. Silný mezikvartální růst ekonomiky eurozóny v letošním prvním čtvrtletí (0,6 %) byl od počátku vnímán coby výjimečně dobrý výsledek, jež bude těžké zopakovat. Mezikvartální růst 0,3 %, reportovaný pro druhé čtvrtletí, je v souladu s tím, co indikovaly dostupné měsíční údaje a průzkumy z ekonomiky eurozóny.

Osobně pokládám výsledek za eurozónu jako celek velmi dobrý: v tuto chvíli nejsou k dispozici údaje o struktuře růstu HDP, nicméně lze přepokládat, že i v letošním druhém čtvrtletí byla hlavním tahounem růstu spotřeba domácností. Spotřebitelé profitují jak ze zlepšující se situace na trhu práce v eurozóně, jež je reflektována pozvolně klesající mírou nezaměstnanosti, tak z nízké inflace.

Otázkou ale je, jaký vývoj bude následovat ve druhé polovině letošního roku, konkrétně jak moc se projeví nejistoty spojené s Brexitem, tedy s rozhodnutím Spojeného království vystoupit z Evropské unie. Průzkumy podnikatelské a spotřebitelské důvěry z britské ekonomiky za červenec naznačují, že jak britská podniková sféra, tak domácnosti nyní pociťují tíhu nejistot a rizik, jež Brexit může přinést. Tyto nejistoty mohou v britské ekonomice vést k nižším investičním výdajům a k nižší soukromé spotřebě. Slabší výkon britské ekonomiky se pak skrze zahraničněobchodní vazby přenese i do kontinentální Evropy: jak do eurozóny, tak do středoevropského regionu. Výkon HDP eurozóny ve zbytku letošního roku je tak zatížen nejistotami a v tuto chvíli lze samozřejmě sestavit řadu scénářů pro další vývoj: jak pesimistických, tak relativně optimistických. Osobně si myslím, že pokud by HDP eurozóny zopakoval mezikvartální růst 0,3 % i ve zbytku letošního roku, tak by šlo o velmi pěkný výsledek. V souvislosti s Brexitem je zde ale nebezpečí, že hospodářský růst zpomalí nejen v Británii, ale také v eurozóně a v kontinentální Evropě obecně.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *