Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Vyhněte se zbytečnému poškození vozu, s vyproštěním vozidla spoléhejte na profesionály

Pojištění 31.10.2016 | 12:38 0 Komentářů

Blíží se začátek listopadu a s tím souvisí povinnost přezout na zimní pneumatiky. Bohužel řada řidičů bez ohledu na zákon a nepříznivé počasí vyjíždí na silnice s letními či jinak nevhodnými pneumatikami. To vede k řadě nehod, které vyžadují vyproštění vozidla z místa mimo vozovku. Podle statistiky České asociace asistenčních společností (ČAAS) na podzim roste počet případů, kdy je nutné vyproštění vozidla, za řadu těchto situací může kromě nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky i nevhodné obutí vozidla. V případě, že vozidlo skončí mimo silnicí, měli by se motoristé obrátit na asistenční společnost své pojišťovny, která havarované vozidlo odborně vyprostí. Pouze tak lze předejít následnému poškození vozidla, pokud by bylo vyproštění provedeno neprofesionálně. 

Podle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo na vozovce vzhledem k počasí být může. Zimní obutí musí motoristé použít v tomto období vždy na úseku označeném dopravní značkou „zimní výbava“. Přesto řada řidičů na toto zákonné nařízení včas nezareaguje a v zimním období vyráží na silnice s nevhodnými pneumatikami. Potvrzují to zkušenosti asistenčních společností. „Obecně jsou nejčastější příčinou zásahu asistenčních společností poruchy, na podzim ale narůstá podíl nehod, které bývají častěji spojené s vyprošťováním nebo je jejich příčinou nedobrždění,“ říká Petr Bold, prezident České asociace asistenčních společností. Za nárůstem je nepříznivé počasí, zhoršená viditelnost na silnicích, ale také jízda na letních pneumatikách či jejich nedostatečný vzorek.

Jak postupovat v případě nehody?

Při haváriích, kdy se dostane vozidlo mimo vozovku je nezbytná odborná pomoc. „K nehodě by měli účastníci nehody vždy volat specializovanou asistenční společnost, která zajistí odborné vyproštění automobilu. V případě, že se motorista pokouší vozidlo vyprostit svépomoci nějakým neodborným způsobem, tak hrozí následné poškození vozidla v podobě poničení nápravy a podvozku automobilu. Pomoc asistenční společnosti se postará i o odstranění následků menšího úniku provozních kapalin,“ radí Petr Bold, prezident České asociace asistenčních společností. Vyproštění po nehodě bývá součástí asistenčních služeb, které motoristům poskytuje pojišťovna k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Tuto pomoc pojišťovny si řidiči nejsnadněji přivolají prostřednictvím Linky pomoci řidičům 1224.

10 typů, jak přežít začátek zimy bez úhony

  1. Přezujte na zimní pneu, které nemají vzorek nižší než 4 mm.
  2. Při jízdě dodržujte dostatečné rozestupy. Nízká teplota v kombinaci s vlhkou vozovkou prodlužuje vaši brzdnou dráhu.
  3. V zimě se jezdí více času za ztížených světelných podmínek, proto je třeba si důkladně vyčistit čelní sklo a nechat si zkontrolovat světla.
  4. Některá, zejména, starší vozidla jsou náchylnější na zamrzání nafty, tito motoristé by měli volit arktickou naftu nebo vhodná aditiva, která zabrání rychlému tuhnutí paliva.
  5. Těsnící gumy dveří je vhodné ošetřit prostředky proti zamrznutí.
  6. Před zimou si nechte zkontrolovat a nabít autobaterii.
  7. Vyměňte letní kapalinu v ostřikovačích za zimní.
  8. Nechte si zkontrolovat index zamrznutí chladicí kapaliny motoru, v případě potřeby chladicí kapalinu vyměňte.
  9. Umístěte si do vozidla škrabku na okno či rozmrazovací sprej na okno.
  10. Uložte si do telefonu číslo Linky pomoci řidičům 1224 a v případě potřeby pomoci s nepojízdným havarovaným či porouchaným vozidlem si zde přivolejte asistenční společnost své pojišťovny.
Tisková zpráva: ČAAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.