Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Vyhlídky Saxo Bank na 1. čtvrtletí: Jak poznat bublinu?

Banky Saxo Bank 22.01.2018 | 10:59 0 Komentářů

Investiční a obchodní online specialista Saxo Bank zveřejnil své čtvrtletní vyhlídky pro globální trhy a klíčové obchodní názory na první čtvrtletí roku 2018. Pozornost se upírá zejména na bubliny: jak vznikají a jak je poznat? Po extrémně klidném roce 2017 vnímá tým Saxo Bank, že trhy v prvním čtvrtletí roku 2018 jsou plné potenciálních rizik. Od normalizace politiky centrálních bank po rostoucí inflační očekávání, od expanze fiskálního deficitu po korelace napříč aktivy.

Hlavní ekonom a CIO Saxo Bank, Steen Jakobsen: Jsou na trhu bubliny?

Honba za výnosy pokračuje a tvůrci politiky centrálních bank díky pokračující neschopnosti politiků prosadit skutečné reformy, zavírají oči a doufají v lepší zítřky. Na počátku prvního čtvrtletí roku 2018 je svět opět plný naděje, která má jen málo společného se skutečností. Nejviditelnějším projevem je zřejmě bublina kryptoměn, zejména díky vysoké volatilitě a výsledkům, které přinesl rok 2017.

Nenechte se však zmýlit a nečekejte, že by ostatní aktiva nemohla bublinu vytvořit. Naopak, délka a rozsah některých býčích trhů mohou skrývat skutečnost, jak moc se tato aktiva vzdálila od fundamentálních ukazatelů. Netvrdím, že vím, kdy současné bubliny prasknou. Můžeme však identifikovat místa, kde se vyskytují a z mého pohledu je na trhu nyní celá řada bublin. Vidíme je na trhu s dluhopisy, akciovém trhu, u soukromých akcií, v rizikovém kapitálu, nemovitostech, a samozřejmě i u kryptoměn. Zajímavé je, že u komodit žádné bubliny nevidíme.

Analytik kryptoměn Saxo Bank, Jacob Pouncey: Budou pokračovat šílené spekulace kolem kryptoměn?

Rok 2018 bude rozhodujícím rokem pro rychle se rozvíjející trh krypto aktiv. Optimisté předpokládají, že trh se dostane přes bilion dolarů, zatímco pesimisté předpovídají nárůst regulačních zásahů a dokonce i možný přímý zákaz kryptoměn ve chvíli, kdy se monetární autority rozhodnou, že krypto prostor se vymkl kontrole.

Krypto aktiva se chovají jako akcie dot-com společností koncem devadesátých let. Předpokládáme, že než skončí tato spekulativní fáze, stále více firem ohlásí provoz blockchainu. První čtvrtletí roku 2018 přinese nové projekty na trh a každý se bude představovat jako nová krypto revoluce v daném sektoru. To opět jen povzbudí spekulace na tomto probouzejícím se trhu. Pokud si má krypto prostor najít nového vůdce, zdá se, že Ethereum by mohlo být aktivem se skutečným využitím v reálném světě, kromě své standardní funkce. V tuto chvíli zpracovává více než 1,25 milionu transakcí denně v objemu desítek miliard dolarů.

Kvantitativní analytik Saxo Bank, Anders Nysteen: Technický přístup k bublinám

Nejde jen o prostou metaforu, bublina představuje jasnou matematickou formu, ve které super-exponenciální růst vede k odklonu od fundamentálních ukazatelů a k nevyhnutelné ostré korekci. Toto by v roce 2018 měla být zásadní myšlenka v přístupu k bublinám.

Pokud se podíváme na prudce rostoucí akcie, jako je například Amazon, zaknihovaná cena koresponduje po přímce. To znamená exponenciální růst cen, který je sice rychlý, ale ničím výjimečný. Naproti tomu cena bitcoinu roste od roku 2015 každý rok rychleji, a to po super-exponenciální křivce. V případě bubliny se riziko krachu nebo přinejmenším významné korekce prudce zvyšuje. Objevují se teorie o tom, jak a kdy se bubliny vyvíjí a kdy prasknou. Ve skutečnosti ale není do chvíle, kdy k tomu dojde, nic jistého.

Vedoucí oddělení forexu Saxo Bank, John Hardy: Měny čeká energický rok 2018

Díky silné energii z neuvěřitelného riskování v roce 2017 by tento rok mohl být velmi dynamický, s řadou vedlejších zápletek a nárůstem volatility. Do budoucna vidíme jasná znamení, že v roce 2018 bude s největší pravděpodobností narušena jednosměrná pohodlnost roku 2017. Není zcela jisté, zda to bude už v prvním čtvrtletí nebo až ve druhé polovině roku.

Řada významných inflačních ukazatelů naznačuje riziko silného zotavení inflace už během první poloviny roku 2018. Schodek amerického rozpočtu se v roce 2017 zvýšil už druhý rok za sebou a v roce 2018 dále agresivně poroste vlivem nedostatku financí způsobeného uspěchanou daňovou reformou, kterou prosadil prezident Trump. Kdo bude ochoten vstupovat na finanční hřiště s možným schodkem ve výši jednoho bilionu dolarů, když globální měnové rezervy už dávno nejsou, co bývaly?

Rozvíjející se trhy a rizikovější měny by mohly zažít další zvyšování díky pokračujícímu globálnímu růstu, ale musíme počítat se stále silnějším protivětrem, pokud se výrazně zvýší volatilita, což je jeden z našich základních předpokladů. Jediná volná cesta k nárůstu dolaru je, pokud dojde ke skutečné krizi likvidity v podobě neustálého rizika velkých ztrát. Toto riziko se však může vyskytnout pouze v případě, že nejprve dojde k tolik diskutovanému rozpadu globálních trhů.

Vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank, Peter Garnry: Nejdůležitější rok od roku 2008 pro akcie

Akcie jsou sice na rekordních maximech a jsou téměř všude přeexponované, to však nutně neukazuje na bublinu. Znamená to však vysokou pravděpodobnost korekce a investoři by měli sledovat pohyb cen a známky případného super-exponenciálního růstu. A samozřejmě nezapomínat na kroky centrální banky a inflaci. V prvním čtvrtletí si uvědomujeme výraznou cenovou energii a vysoká očekávání společně s pravděpodobně vysokými výnosy. Proto věříme, že ve velmi krátkém období akcie nadále porostou, ale ve druhé polovině prvního čtvrtletí se objeví první horší makroekonomické údaje, což povede ke korekci kapitálu nad 7 %.

Investoři v letošním roce očekávají růst EBITDA pro index S&P 500 ve výši téměř 20 %, tedy takový růst, jaký tu nebyl od roku 1991. Vzhledem k výsledkům na konci roku 2017 jsou očekávání přirozeně vysoko, ale nízká implikovaná volatilita by neměla investory ukolébat – právě naopak. Stále může dojít k chybným politickým krokům v Číně nebo USA a také inflace bude v roce 2018 nejvýznamnějším spouštěčem pro globální trhy, ať už bude příliš vysoká nebo příliš nízká. Situace je natolik přeexponovaná, že investoři mohou být jen zklamáni. Řada ukazatelů je nadhodnocená, často až neuvěřitelně, což jen zvyšuje pravděpodobnost výrazné korekce, jakmile se objeví horší makroekonomické údaje.

Hlavní komoditní stratég Saxo Bank, Ole Hansen: Inflace středem pozornosti díky posilování zlatých býků

Komodity v současném expanzivním cyklu, který se chýlí ke konci, obecně využívají vyšší pozornosti upřené na inflaci, což vyvolává vyšší tlak na ceny. OPEC a Rusko slíbily, že dodrží omezení produkce, a proto zůstávají tři hlavní otázky, které budou v roce 2018 určovat cenu ropy. Jde o to, jaká bude reakce producentů na vyšší ceny (například ze strany amerických producentů břidličné ropy), kde se objeví možné narušení dodávek ropy, a jaká bude nadále síla globální ekonomiky.

Pokud nedojde k výrazným geopolitickým problémům, rekordní dlouhé pozice ropy ve výši miliardy barelů ve fondech na začátku roku 2018 by mohly představovat výzvu pro současný býčí trh. Vzhledem k tomu, jaký dopad má na cenu ropy změna nabídky či poptávky o několik set tisíc barelů denně, vidíme zde v nadcházejících měsících riziko směrem k nižším cenám, a u ropy Brent možnost návratu k 60 USD/barel.

Poté, co zlato koncem roku téměř dosáhlo na naši cílovou hodnotu 1 325 USD/unci zatím udržujeme víru v býčí trh i v prvních měsících roku 2018. Holubičí přístup FOMC na jednání 13. prosince 2017 k dalšímu zvyšování úrokových sazeb a dohoda o daňové reformě v USA opět signalizují nové minimum pro zlato. Hlavním motorem podpory zlata je opět inflace. Myslíme si, že v prvním čtvrtletí se budou obchodovat dlouhé pozice zlata proti ropě WTI – jsme pro WTI proti Brentu, protože krátké pozice WTI představují nižší náklady.

Vedoucí obchodování s dluhopisy Saxo Bank, Simon Fasdal: Dluhopisy – moře v plamenech

V roce 2017 jsme zažili snad nejhladší průběh trhu s dluhopisy, jaký vůbec pamatujeme. Volatilita po celý rok zůstávala rekordně nízko. Stabilně průměrné makroekonomické údaje vytvořily dokonalé podmínky pro nízké výnosy dluhopisů v klíčových segmentech. Když mluvíme o bublinách, neměli bychom zapomínat, že trh s dluhopisy by se velmi těžko vyrovnával s náhlým nárůstem výnosů amerických a globálních desetiletých dluhopisů. Také se obávám výrazného růstu dluhopisů rozvíjejících se trhů a firemních dluhopisů na rozvinutých trzích. Primární trh pro tyto dluhopisy se mezitím díky regulačním opatřením bank zmenšuje. Podívejte se na výnosy desetiletých vládních dluhopisů, u kterých jsme se dostali na 2,57. V prvním čtvrtletí nastal čas na opatrnost.

Vedoucí makroekonomické strategie Saxo Bank, Christopher Dembik: Realitní bubliny jsou všude

Nejrizikovější trhy s nemovitostmi nyní vidíme v Austrálii, Londýně, Hongkongu, Švédsku a Norsku. Všechny tyto trhy mají dva společné prvky: ceny bydlení nemají spojitost s lokálními příjmy a reálná ekonomika prochází distorzí spojenou s monetární politikou, např. nárůstem půjček, případně boomem ve stavebnictví.

I přes globální finanční krizi rostou v těchto pěti oblastech ceny nemovitostí. Na základě dostupných údajů způsobil boom růst cen v Londýně a okolí o 45 %, a v Hongkongu dokonce o 200 %. Z dlouhodobého hlediska je však nejrizikovějším trhem Norsko. Nedostatečná inflace v kombinaci s vysokým zadlužením a velkým podílem vlastnictví nemovitostí v takto provázané ekonomice znamená, že korekce trhu s nemovitostmi bude mít široký dopad na ekonomiku a zastaví úvěry i růst.

U hlavních ekonomik se obavy investorů zaměřují hlavně na Čínu, kde došlo k obrovskému nafouknutí cen nemovitostí díky nadměrné likviditě. Dobrá zpráva je, že první opatření vlády směřující k lepší regulaci trhu s nemovitostmi nesou své plody, protože prodej nových bytů a domů poklesl poprvé od roku 2015. Je ještě však brzy na nějaké závěry a vše bude záviset na tom, jaké ekonomické cíle Čína stanoví na svém parlamentním zasedání v březnu 2018.

Plné znění obchodních názorů a hloubkových analýz expertů Saxo Bank k výhledu na 1. čtvrtletí roku 2018 naleznete zde: www.home.saxo/campaigns/q1-2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.