CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

23. 11. 2017

0 komentářů

Subjekty:

Výhled Fidelity International na závěr roku 2017: atraktivní dluhopisy s vysokým výnosem

 

Pokračující poptávka po výnosech nahrává podle odborníků z Fidelity International dluhopisům s vysokým výnosem a rizikovějším aktivům. Současná situace je charakterizována silným ekonomickým růstem, nízkou inflací, silnými korporátními fundamenty a optimistickými, nicméně stále obezřetnými, centrálními bankami.  

Loading 

V říjnu klesly výnosy většiny klíčových vládních dluhopisů. Německé vládní dluhopisy sice získávaly po oznámení prodloužení programu nákupu aktiv Evropské centrální banky, ale britské výnosy  klesaly a následovaly tak své evropské protějšky. Americké pokladniční poukázky ztratily půdu po nohama, jak rostl optimismus ohledně procesu přijetí daňového plánu i ve světle silných ekonomických dat.

Dluhopisy s vysokým výnosem

Dluhopisy s vysokým výnosem překonaly vládní obligace a jejich spready se smrštily s tím, jak pokračuje poptávka po výnosech. Ekonomická situace doprovázená růstem a nízkou inflací přináší vítr do plachet všem rizikovým aktivům, dluhopisy s vysokým výnosem nevyjímaje. Spready jsou nyní na podobných úrovních jako v období po finanční krizi. Evropské společnosti aktivně refinancovaly zbývající dluhy a snižovaly své celkové náklady na kapitál. Pro investory to znamená, že zatímco hladina nových hrubých emisí dosáhla v roce 2017 rekordních výšek, čistá nabídka zas tak zajímavá nebyla. V porovnání s evropskými dluhopisy s vysokým výnosem jsou americké v pokročilejší fázi úvěrového cyklu. Americké high yield čelí mnohem vyšším nákladům na financování, což souvisí s rozhodnutím FEDu zvyšovat úrokové míry a snižovat likviditu dolaru. Opětovný růst cen ropy podpořil úvěry v sektoru energetiky, které se tak v uplynulém měsíci staly favority, zatímco farmaceutické a zdravotnické společnosti měly slabší výkony. Andrea Iannelli, investiční ředitel, Fixed Income, Fidelity International, upozorňuje: „Celkově prosazujeme spíše opatrný postoj. Raději bychom vyčkali na lepší úrovně, než zvýšíme expozici.“ Vliv totiž mají i změny ve specifických sektorech, jakými jsou automobilový průmysl či retail, kde se prosazuje automatizace a nové, méně kapitálově náročné, business modely. V Asii, po 19. vládním kongresu v Číně, je nutné bedlivě sledovat, zda se čínské autority nepokusí snížit dluhovou zátěž a zlepšit alokaci kapitálu. Místní poptávka po tomto druhu aktiv zůstává silná a tuto třídu aktiv značně podporuje.

Dluhopisy s investičním stupněm

REKLAMA

Dluhopisy s investičním stupněm se nachází v optimálním postavení, podporuje je jak holubičí politika centrálních bank, tak pokračující poptávka po výnosech a makroekonomické pozadí. „V krátkodobém horizontu nevidíme u této třídy aktiv žádný problém. Nejvíce preferujeme evropské dluhopisy s investičním stupněm. Na 87 bazických bodech spreadu se stále nejedná o levnou záležitost, ale pokud tyto dluhopisy srovnáme s americkými protějšky a započítáme i náklady na zajištění rizik při konverzi měn, vychází nám ty evropské stále lépe,“ doplňuje A. Iannelli.

Rozvojové trhy

Rozvojové trhy v říjnu zaznamenaly smíšené výnosy, místní měny zaostávaly za tvrdými měnami. Turecká lira a mexické peso oslabily oproti americkému dolaru nejvíce. Turecká lira utrpěla kvůli diplomatickému napětí s USA a obavy spojené s jednáním ohledně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) zatížily mexické peso. Andrea Iannelli z Fidelity International shrnuje: „Co se týče rozvíjejících se trhů a jejich dluhopisů denominovaných v místních měnách, posunuli jsme se v našich preferencích k inflačním dluhopisům. Ty při stávajících hodnotách nabízejí lepší výnos v závislosti na riziku.“  Dluhopisy rozvojových trhů zůstávají oblíbené u investorů, pro které je důležitý příjem, protože tato třída aktiv je jedním z posledních přístavů, kde jsou stále dosažitelné rozumně vysoké výnosy. S tím jak příliv kapitálu pokračuje a ocenění rostou, je třeba relativní atraktivnost této třídy aktiv posuzovat s větší obezřetností.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *