Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Vydrží zlatý comeback?

InvesticeMakro 23.03.2015 | 10:57 0 Komentářů

Po včerejší dychtivě očekávané schůzce Federálního výboru pro volný trh (FOMC) slaví zlato comeback. Zvýšení sazeb nás sice teprve čeká, podle všeho se však předsedkyně Fedu Janet Yellenová přidala ke stále rostoucímu zástupu centrálních bankéřů z celého světa, kteří zastávají holubičí přístup. 

  • Poté, co Janet Yellenová oznámila holubičí závěry ze schůzky FOMC, zlato posílilo 
  • Ekonomické údaje z USA vyvolávají spíše opatrnou náladu
  • Zlato se znovu vyhouplo nad 1150 USD za unci – výzvy se zatím nejasně rýsují na 1182 a 1193 USD za unci

Nízká inflační očekávání, rostoucí kurz dolaru a nedávné oslabení ekonomických ukazatelů by mohly přesvědčit Fed, aby k sazbám nepřistupoval tak agresivně, a to je hudbou pro uši zlatých býků.

Zlato poté stejně jako v listopadu a prosinci poskočilo o 1,6 % nahoru, když se předtím jen tak tak dostalo pod oblast podpory 1150 dolarů za unci. 

Technicky vzato nedošlo na cestě vzhůru k překonání žádné významné hranice, a do té doby, než k tomu dojde, přetrvává značné riziko opětovného poklesu. 

Podívejme se na některé potenciální hnací síly.

Výnosy z dluhopisů zareagovaly na oznámení FOMC velmi prudce a výnosy z 10letých dluhopisů znovu spadly pod 2 % na šestileté minimum. Propadly se i reálné výnosy – rozdíl mezi výnosy z dluhopisů a očekávanou inflací v čase – a jak je vidět z níže uvedeného grafu, je korelace mezi zlatem a výnosy od loňského října značně vysoká. Pokud se současnou nižší úroveň podaří udržet, cenu zlata to dále podpoří. 

clipboard0626

Držba na burze obchodovaných produktů podložených fyzickým zlatem za poslední měsíc vytrvale klesala. Tento propad, který již činí více než polovinu lednového vzestupu, začal zrychlovat až po překonání hranice 1190 USD za unci, takže se tyto toky v současné fázi spíše řídí situací na trhu, než aby ji samy určovaly.

clipboard0627

Snad až na zprávu o zaměstnanosti byly nedávné ekonomické ukazatele nepříjemným překvapením, to znamená, že byly horší, než se očekávalo. Bude-li tento trend v následujících týdnech pokračovat, budou průběžně oslabovat i argumenty pro zvyšování sazeb, zejména s přihlédnutím k velmi mírným inflačním výhledům.

clipboard0628

A posledním a pravděpodobně nejdůležitějším je dolar. Včerejšek byl podle mého kolegy Johna Hardyho dnem s druhou nejvyšší volatilitou kurzu EUR/USD v historii

Po dosažení vnitrodenního maxima 1,1040, které představovalo vzestup o 5,6 % oproti 12letému minimu z tohoto pondělka, začal kurz EUR/USD znovu rychle klesat. 

Otázkou zůstává, zda tato zvýšená volatilita znamená začátek boje o určení dolní hranice, nebo jen odráží fakt, že se celý svět zásobil dolary a je teď náchylný k těmto divokým výkyvům. 

Negativní korelace mezi zlatem a dolarem byla za poslední měsíc přiměřeně silná, ale dnes cena zlata v eurech stoupla o více než 2,6 %, což napovídá, že tato korelace alespoň dočasně oslabuje.

clipboard0629

Co nás čeká dál?

Výše uvedený vývoj může dát zlatým býkům dostatek sebedůvěry, aby s cenným kovem zamířili ještě výš, ale jak jsem již zmínil, nebyla překonána žádná významná hranice. 

Při strmém poklesu od lednového maxima lze očekávat odpor na úrovni 1182 dolarů za unci, která odpovídá 50 % hodnoty ztracené při posledním výprodeji. 

Překonání této hranice je nezbytnou podmínkou pro to, aby mohlo dojít k trvalejšímu zvýšení hodnoty zlata,a to nejprve znovu na 1193 dolarů za unci, kde již čeká nejeden příkaz buy stop. 

clipboard0630

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Tagy FED FOMC zlato

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.