Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Vnější rizika podle guvernéra ČNB přetrvávají

InvesticeMakro 24.04.2019 | 14:22 0 Komentářů

Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka se od březnového zasedání příliš nezměnilo. Rizika z vnějšího prostředí přetrvávají stejně jako rychlý domácí růst mezd a proinflační tlaky. Podle jeho slov odsunutí Brexitu nemírní s tím spojená rizika, což je v rozporu s předchozím vyjádřením jeho kolegy T. Holuba, který to naopak považuje za příležitost zvýšit úrokové sazby. Celkově tak guvernér váhá mezi zvýšením a stabilitou sazeb na květnovém zasedání. Podle našeho názoru by právě nová prognóza centrální banky měla většinu bankovní rady přesvědčit pro zvýšení sazeb už v květnu. Koruna na vyjádření nereagovala a zanedbatelné zisky si připsala až v průběhu dne. Zbytek regionu naopak mírně oslabuje.

Spotřebitelská důvěra v dubnu poklesla o osm desetin na 1,5 bodů a to navzdory tomu, že v loňském roce rostly reálně mzdy nejvyšším tempem od roku 2002 a míra nezaměstnanosti prolamovala téměř každý měsíc nová minima. Důvěru spotřebitelů podlamuje především nejistota, která se projevuje v rostoucích obavách ohledně celkové ekonomické situace na příštích dvanáct měsíců. Naopak podnikatelská důvěra mírně vzrostla. Podle čtvrtletního průzkumu je poprvé za necelé dva roky největší překážka expanze průmyslníků nedostatečná poptávka na místo nedostatku nových zaměstnanců.

Míra nezaměstnanosti v Polsku podle očekávání poklesla o dvě desetiny na 5,9 %. Po sezónním nárůstu opět poklesla na dosah nejnižším hodnotám od začátku devadesátých let. Dařilo se i tamnímu stavitelství, které zaznamenalo meziroční nárůst produkce o 10,8 %.

František Táborský
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.