Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Vlna optimismu ve firmách v eurozóně i v ČR neopadá

Investice 25.10.2017 | 22:51 0 Komentářů

Německá podnikatelská nálada vystoupala v říjnu na nová historická maxima 116,7. Zlepšilo se výrazně jak hodnocení současné situace, tak očekávání. Čísla jsou v souladu s našimi sázkami na další zrychlení německé ekonomiky ke konci roku.

I když tvrdá data (průmysl, maloobchod) za měkkými důvěrami zaostávají, sázíme nadále na jejich základě na pokračující růst ve třetím kvartále (0,5 % q/q 2,3 % y/y).

To jsou tempa růstu, která se podle našeho názoru pohybují nad dlouhodobým potenciálem eurozóny a měla by dříve nebo později ECB vést k ústupu z měnové expanze.

Je však pravděpodobné, že obrat v měnové politice bude velice pomalý. Zítra ECB podle našeho názoru představí natažení programu QE (i když v omezeném objemu) alespoň do poloviny příštího roku. Je sice pravda, že trhy jsou na pokračování holubičí linie ECB připraveny a nečeká je velké překvapení.

Bez opuštění holubičí linie ale euro těžko začne výrazněji oceňovat příliv super-pozitivních zpráv z reálné ekonomiky a bude spíše dál na místě šlapat vodu. A možná, že o to ve finále také ECB v tuto chvíli stále jde…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.