CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

20. 11. 2019

0 komentářů

Vláda by si v rámci regulace hazardu měla více došlápnout na nelegální herny

 

V roce 2017 proběhla velká regulace hazardu ze strany MF ČR, kdy celní správa převzala dozor nad provozováním hazardních her. Oficiálně sice klesnul počet heren, ale podle statistik na www.mapynelegalnihohazardu.eu je jasně vidět, že menší provozovatelé ukončili svou činnost pouze administrativně. Přestože problém růstu nelegálního hazardu nebyl dosud ze strany státu vyřešen a celní správa stihla odhalit necelou stovku provozoven, stát se stále soustředí pouze na zvyšování daní, což paradoxně černý trh s hazardem posiluje.

Loading



 

V souvislosti s připravovanou legislativou panují obavy z opětovného nárůstu nelegálních heren, pokud se míra zdanění přehoupne za únosnou mez. Mezi významnými hráči v oboru přitom panuje shoda, že stát by se měl primárně soustředit na potírání nelegálního hazardu a výrazně zpřísnit mechanismus kontrol a sankcí. „Jako provozovatelé sítě casin zaměstnáváme stovky lidí, hradíme veškeré odvody a řádně platíme daně. Těžko se nám proto smiřuje se situací, kdy musíme čelit neustále novým regulacím. Povinnost snášet stupňující se byrokratickou zátěž a dodržovat často až absurdní předpisy je přitom v ostrém kontrastu s tím, že zde paralelně roste nikým nekontrolovaný a neregulovaný trh s nulovým přínosem pro stát a vysokou mírou společenské nebezpečnosti,“ uvádí David Huspeka za skupinu Rebuy Stars.

Ministerstvo financí si již dříve na téma nelegálního hazardu nechalo vypracovat analýzu, která ukazuje Lafferovu křivku prokazující, že úplný zákaz hazardu nebo příliš velká regulace vedou k rapidnímu nárůstu černých provozoven. Je zjevné, že regulace hazardu formou vyšších daní vede k jedinému – stejně jako u protikuřáckého zákona, spousta majitelů pověsí na dveře cedulku soukromý nebo sportovní spolek a bude pořádat například pokerové turnaje nelegálně, bez registrací a samozřejmě bez odvádění daní. Jenom na mapách nelegálního hazardu najdete přes 400 černých heren. Od roku 2017 jich přitom celní správa stihla zlikvidovat méně než 100. 

V nedávno realizované anketě v pražských kasinech přitom více než 60 % návštěvníků přiznalo, že se již setkalo s nabídkou zahrát si v nelegálně provozovaném zařízení, což pouze potvrzuje obavy o možný přesun hazardu do šedé a černé ekonomické zóny. „Jediným řešením je regulace s jasně danými pravidly a pod řádným dohledem celní správy. Jenom ta k se přiblížíme směrem k západní Evropě, kde jsou kasina a pokerové turnaje vnímány jako možnost zábavy a relaxace, nikoliv jako něco nebezpečného nebo démonického,“ uzavírá David Huspeka.

 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *