CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

31. 01. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Viníkem srážky na sjezdovce? Čemu se vyhnout, abyste neplatili miliony za odškodné

 

S obdobím blížících se jarních prázdnin začne taky doba intenzivních lyžařských radovánek na českých horách i v zahraničí. Pro letošní zimní sezónu hlásí navíc cestovní kanceláře mnohonásobný nárůst poptávky a téměř naplněné kapacity alpských středisek, takže se dá předpokládat, že na svazích bude krušno. O to těžší může být vyhnout se nepříjemné srážce. I docela malý střet lyžařů či snowboardistů nemusí znamenat jen poničení výbavy a pár bolavých svalů. Může se přehoupnout v nepříjemný soudní spor, s nímž taky souvisí úhrada škody na majetku i zdraví poškozeného. A taková škoda mnohdy sahá do milionových částek.  

Loading



 

Jsme méně ohleduplní a riskujeme

Podle mluvčího Horské služby Radka Zemana dochází k nerespektování zásad bezpečnosti na sjezdových tratích velmi často. Zvyšuje se tak frekvence závažnějších srážek. „Především jde o přeceňování vlastních schopností, bezohlednou a riskantní jízdu a zároveň s tím pocit, že doporučované bezpečnostní prvky pro lyžaře a snowboardisty, jako například přilba, jsou nutné jen pro začátečníky,“ zdůrazňuje Zeman. Potvrzují to i statistiky Horské služby ČR za loňskou zimu. Její členové provedli o 500 více zásahů než rok předtím, přičemž se zranilo přes 4 300 lidí při sjezdovém lyžování a přes 1 400 lidí na snowboardu. Nejvíce úrazů připadlo na Krkonoše, pomoc často mířila i k zahraničním návštěvníkům, nejčastěji se jednalo o Poláky, Němce a Holanďany.

Soud kvůli karambolu na svahu už klasikou

Tak, jako se zvyšuje počet srážek a vážnějších nehod na svazích, roste taky počet případů, kdy mají tyto střety soudní dozvuk. Častěji se jedná o situace, kdy je obětí cizinec. „Nejčastěji se na mne klienti obrací s žádostí o konzultaci v souvislosti s lyžařskou nehodou v zahraničí, zejména pak v Rakousku a Itálii. To jsou totiž časté destinace českých lyžařů a zároveň je zde běžné, že jsou nároky na náhradu škody vůči viníkovi lyžařské nehody pravidelně vymáhány prostřednictvím právního zastoupení. Mnoho advokátních kanceláří se tam na sportovní právo přímo specializuje,“ říká advokát Michal Hon. Pokud někoho na sjezdovce srazíte a oběť nehody rozpoutá soudní spor, jedná se nejčastěji o trestní případ obvinění z ublížení na zdraví z nedbalosti, či těžkého ublížení na zdraví a souvisejících civilních nároků na náhradu škody. A takové přestupky mohou pro vás jako pro viníka znamenat statisícové náklady, i když se jedná jen o lehké zranění . „Uvedu příklad nehody z Rakouska. Klient zavinil srážku a způsobil poškozenému zlomeninu klíční kosti, která si vyžádala operativní řešení, měsíční pracovní neschopnost a následné rehabilitace. Vyplacená náhrada škody, včetně právního zastoupení poškozeného, přesáhla částku 700 000 Kč, a to jsme se mimosoudním vyjednáváním dostali pod polovinu původně uplatněného nároku,“ vypočítává Hon.

REKLAMA

Základní cestovní pojištění viníkovi nestačí

Zaviníte-li na svahu karambol, náklady na soud a odškodnění půjdou z vaší kapsy. Pomoct může pojištění, nicméně základní cestovko nestačí. Důležité je v rámci cestovního pojištění zároveň sjednat i pojistku odpovědnosti, tedy tzv. „na blbost“. „Cestovní pojištění kryje náklady pro případy, kdy máte zdravotní potíže a potřebujete navštívit lékaře. V případě, že někoho neúmyslně zraníte nebo způsobíte škodu, musíte být krytí ještě navíc odpovědnostní pojistkou, která může být sjednaná jako součást cestovního pojištění,“ říká Simona Kuldová, produktová manažerka z Direct pojišťovny mající na pojištění odpovědnosti nejvyšší limity na českém trhu. Odpovědnostní pojistka přitom kryje většinou náklady za újmu na zdraví nebo na životě poškozeného, včetně náhrady jeho nákladů na zdravotní péči a odškodnění za smrt. Vztahuje se také na vymáhané finance za škodu poškozením, zničením či ztrátou věci. Důležité je vědět, že připojištěná odpovědnost pomůže s úhradou nákladů i pokud způsobíte srážku na českých horách. „Přibližně 13 % Čechů si ale stále odpovědnostní pojistku nesjednává, i když si cestovní pojištění zařizuje a ví, že bude sportovat,“ doplňuje Kuldová.

Co vědět před lyžovačkou z právního hlediska

Kromě sjednání vhodné pojistky je nutné prostudovat si pečlivě pojistné podmínky. Odborníci radí nespoléhat se na doprovodné pojišťovací produkty ke kreditním kartám, protože takové pojištění má často mnoho výluk a nízké limity. „Pojištění musí zahrnovat krytí sportovních aktivit, tedy lyžování a snowboarding na vyznačených veřejných sjezdovkách. Pozor na případné omezení nadmořskou výškou,“ upozorňuje na různost podmínek Kuldová z Direct pojišťovny. „Pokud plánujete jezdit na zapůjčených lyžích nebo půjčeném snowboardu, je ještě nutné doplnit si k tomu navíc pojistku na sportovní vybavení,“ připomíná. Před cestou se taky řádně seznamte s Pravidly chování pro lyžaře, které vydala Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Jsou totiž jediným regulativem lyžařského sportu. „Tato pravidla sice nejsou obecně závaznou právní normou, ale i z rozhodování nejvyššího soudu víme, že jsou považována na sjezdových tratích za závazná a jako taková budou zásadním vodítkem při určení zavinění v konkrétních případech. Každý lyžař by měl věnovat pozornost zejména pravidlu číslo 3, což je volba jízdní stopy. De facto objektivizuje zavinění za případnou nehodu osobě, která byla při nehodě na sjezdovce výše, tedy přijela ze shora,“ vysvětluje Hon. Doporučuje také jezdit na sjezdovce v ideálním případě alespoň ve dvojici – pokud dojde ke střetu, budete mít totiž svědka, který může potvrdit vaši skutkovou verzi nehody. Tedy například vyloučit či omezit zavinění z vaší strany.

REKLAMA

Když už k nehodě dojde…

Pokud přece jen nehodu na sjezdovce způsobíte, řiďte se v první řadě základními bezpečnostními radami horské služby. Pomozte raněnému, kontaktujte službu z nejbližší služebny a zajistěte místo nehody tak, aby nedošlo k dalším kolizím. Pokud jste v zahraničí, pro hladký průběh případného vyřízení odškodnění myslete na to, aby v protokole, který zaznamená horská služba nebo policie, byla uvedena takzvaná výhrada neznalosti jazyka. „I když se daným jazykem dorozumíte, v protokole se můžou objevit věci, které vyslýchaní neuvedli. Může se jednat o špatnou interpretaci výpovědi. V dalším průběhu řízení se to však dost těžko napravuje,“ radí Hon. Zároveň je dobré vyžádat si kopie všech protokolů a nákresů, které jsou v rámci výslechu zhotoveny. Můžete si je zkontrolovat a pokud něco nesedí, rozporovat zápis a požádat o opravdu nebo uvedení dalších připomínek. Je taky potřeba ihned nahlásit vznik pojistné události pojišťovně. Ne vždy se srážky na sjezdovce řeší soudní cestou, ale v případě, že je nehoda zaznamenána a vám bude doručena výzva k náhradě škody, předvolání k výslechu nebo k soudnímu jednání, je dobré obrátit se na advokáta specializujícího se na sportovní právo. Může včasným zásahem eliminovat eventuální negativní právní dopady rozporu. Nevyplácí se spor podceňovat, nehody mívají totiž trestněprávní důsledky a případné nároky na náhradu škody se pohybují, zejména v zahraničí, v nemalých částkách.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *