Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Vidina vakcíny (zatím) přebíjí na trzích všechny problémy. Akcie stoupají k novým maximům

Vakcína jako by na trzích opět byla schopna sebrat všechnu pozornost. Nehledě na zaseknutá jednání ohledně brexitu a neschopnost řady ekonomik rozvolňovat po druhé vlně “bezpečně” proti-pandemická opatření (Izrael, Francie) si akcie razí cestu k novým maximům. Vidina “konečného řešení” pandemie je pro trhy jednoduše příliš lákavá a skrze vakcínu se tak dívají do roku 2021 převážně optimisticky.

V Česku se to pomalu začíná podepisovat i na koruně, které se trochu vrací pozitivní nálada z předešlých týdnů. Navíc říjnová čísla potvrdila, že podzimní pandemická vlna sice tvrdě zasáhla v Česku odvětví služeb, ale podobně jako v Německu zůstává průmysl tentokrát ušetřen. V říjnu česká průmyslová výroba vzrostla o další 3 % meziměsíčně a po dlouhé době zaznamenala i pozitivní meziroční růst (1,3 %). A pozitivní obrázek ukazují i nové zakázky, které meziročně vzrostly o více než 5 %. Hlavní zásluhu na dobrém výsledku mají automobilky, které těží z oživení zahraniční poptávky a táhnou s sebou vzhůru řadu navazujících oborů.
Na druhou stranu ani solidní výkon průmyslu pravděpodobně nezabrání poklesu ekonomiky ve čtvrtém kvartále a velice problematickému nástupu do začátku roku 2021. Česko si stejně jako řada dalších evropských ekonomik nebude moct jednoduše dovolit rozvolnit proti-pandemická opatření, než si začne díky postupnému nasazování vakcíny společnost budovat kolektivní imunitu. To je v našem základním scénáři pravděpodobné nejdříve v průběhu druhého kvartálu. A do té doby budou služby pro ekonomiku výraznou brzdou.

Nervozitu ve střední Evropě navíc mohou v nejbližších dnech přiživovat komplikovaná jednání ohledně brexitu a společného rozpočtu EU. Na druhou stranu poslední týdny ukázaly, že “světlo na konci tunelu”, které trhům poskytuje vakcína a vidina jejího postupného nasazování, je velice silné a jen tak něco ho nepřebije. Zajímavým testem odolnosti projde “vakcínové světlo” ve čtvrtek na summitu EU, kde půjde do finále spor Bruselu s Británií o obchodní dohodu a s Polskem a Maďarskem o podobu budoucího rozpočtu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.