Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Více než polovina Čechů před dovolenou smění peníze doma, platby kartou v zahraničí však dynamicky rostou

Období dovolených se nezadržitelně blíží. Mnoho z nás začíná řešit otázku, zda si směnit eura, kuny či libry doma. Případně jestli je lepší platit v zahraničí kartou a na místě vybrat z lokálního bankomatu. Bankomaty jsou ve světě a v především v tradičních dovolenkových destinacích stále rozšířenější a výrazně tak odpadá nutnost brát si velkou hotovost. Přestože Češi doma místo hotovosti často používají platební kartu, když vyjíždějí za hranice, stále spoléhají na papírové peníze. Až šest z deseti Čechů si před cestou raději smění hotovost ještě doma. Nejčastěji si Češi směňují chorvatské kuny.

Hotově, nebo kartou?

Prázdniny klepou na dveře, což lze snadno poznat i ve směnárnách v bankách. Ty se připravují na nápor cestovatelů, kteří chtějí směnit koruny za jinou měnu. Jen v loňském roce Češi vyjeli na více než 4,9 milionu zahraničních cest, nejvíce do Chorvatska (850 tisíc), Itálie (636 tisíc) a na Slovensko (615 tisíc). I v letošním roce se očekává, že si dovolenou u moře nenechají ujít miliony Čechů. Ti však každoročně stojí před dilematem, zda je lepší směnit hotovost doma, nebo jestli stačí platební karta.

„Češi na svých zahraničních cestách stále nedají dopustit na hotovost. Šest z deseti Čechů si podle průzkumu smění peníze ještě doma a na dovolené platí hotově. Každoročně se připravujeme na nápor klientů. Ten je největší v průběhu letních měsíců, od června do srpna. Průměrná částka, kterou si klienti u nás smění, je 5000 korun na dospělou osobu například při cestě do oblíbeného Chorvatska. Nejčastěji si Češi směňují právě chorvatské kuny a eura,“  říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Více než pětina oslovených Čechů využívá spíše platbu kartou, menší hotovost však smění doma. Ani ne desetina platí především kartou a z bankomatů vybírá, když potřebuje hotovost. 7 % platí hotově a vybírá z lokálního bankomatu v zahraničí. Pouze 6 % Čechů na dovolené platí výlučně kartou. „Klienti UniCredit Bank mohou být na dovolené zcela bez obav, pokud jde o poplatky za výběry z bankomatů. S naším U kontem mohou v jakémkoliv bankomatu kdekoliv ve světě vybrat hotovost zdarma, a to při splnění jednoduché podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši 12 tisíc korun,“ říká Petr Plocek.

Češi platí kartou čím dál více

Obliba placení kartou obecně roste. Podle Sdružení pro bankovní karty narostl počet transakcí v ČR v roce 2017 o 105,5 milionů. Ne jinak tomu bylo i v zahraničí. Loni Češi v zahraničí uskutečnili téměř 75 milionů transakcí, což je o více než 22,5 milionů transakcí více než v roce 2016. Obliba využívání bezkontaktních platebních karet v zahraničí u Čechů rapidně vzrůstá. „Během posledních pěti let jsme v UniCredit Bank zaznamenali 25procentní nárůst placení kartou v zahraničí. Za hranicemi nejčastěji Češi platí kartou za ubytování, dopravu a jídlo,“ uzavírá Petr Plocek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.