Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Většina zemí G20 se postavila Donaldu Trumpovi

Makro BH Securities 21.03.2018 | 11:38 0 Komentářů

„Mezinárodní obchod zvyšuje bohatství všech jeho účastníků. V případě navyšování bariér volného obchodu, bude docházet k narůstání pocitů křivdy a nespravedlnosti. Těchto pocitů mohou využít extrémisté, což může destabilizovat současné ekonomické vztahy mezi státy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Přestože se země skupiny G20 postavily proti protekcionismu, Spojené státy americké tento týden začnou uplatňovat cla na dovoz hliníku a oceli. Ostatní země mohou reagovat odvetnými akcemi, což může vést k obchodním válkám a v nejhorším případě i globální ekonomické krizi,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Mezinárodní obchod ovládl strach z protekcionismu a obchodních válek. K prvnímu výraznému kroku dojde již tento pátek, kdy vstoupí v účinnost americká cla na dovoz oceli a hliníku. Podobná opatření však s velkou mírou pravděpodobnosti povedou k odvetným akcím. Řada mezinárodních organizací je znepokojena a obává se propuknutí obchodních válek. Paradoxní je, že obchodní války vyvolávají Spojené státy americké, které historicky podporovaly odstraňování bariér volného obchodu.

O narůstající hrozbě protekcionizmu tento týden jednaly i nejvyspělejší ekonomiky světa skupiny G20 v Buenos Aires. Na jednání si přitom země, které jsou součástí Evropské unie, v mnohých tématech více rozuměly s Čínou než Spojenými státy americkými. Země G20 nakonec potvrdily závazek bojovat s protekcionismem a dohodly se na dalších jednáních o nastavení mezinárodního obchodu. Problém však spočívá ve skutečnosti, že kroky americké administrativy půjdou jen těžko zvrátit. Když chce Donald Trump střelit USA do nohy, těžko mu v tom lze bránit.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.