Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Většina Čechů používá stejná hesla k více různým online účtům, ukazuje online studie. Zbytečně tak sami sebe vystavují nebezpečí

BankyInvestice 30.10.2018 | 17:18 0 Komentářů

Více než polovina Čechů si neláme hlavu s vymýšlením nových hesel pro každou službu. Hesla lze přitom snadno uchovávat ve správcích hesel a přihlašování tak i urychlit. Pouze 13 % Čechů pak volí opravdu silná hesla složená nejlépe z čísel, písmen i symbolů. Většina českých uživatelů internetu přitom nemá strach, že by se do jejich účtů mohl někdo nabourat, ukazuje online průzkum. Experti ale varují, že to může být chyba.

Vzhledem k tomu, že říjen byl zvolen Evropským měsícem kybernetické bezpečnosti, uspořádala při této příležitosti výzkumná agentura YouGov pro společnost Google online průzkum[1] týkající se úrovně ochrany osobních údajů na internetu a kyberbezpečnosti. Výsledky online studie pak odhalily, že Češi mají tendenci kybernetické hrozby spíše podceňovat.

Často používané silné heslo je slabé heslo

I když jen 5 % Čechů podle průzkumu volí skutečně velmi slabá hesla skládající se pouze ze slov nebo pouze z čísel, celkem 72 % z nich používá hesla, která mohou být prolomena, poskládaná převážně jen z kombinací čísel a slov. Nedostatečná síla hesla však není největším problémem, upozorňují odborníci. Téměř 6 z 10 Čechů se totiž přiznává k používání totožného hesla pro více různých online služeb. To je přitom jedna z nejvážnějších chyb, kterých se uživatelé při ochraně svého soukromí na internetu, mohou dopustit.

“Nezáleží na tom, jak moc silné heslo máte, pokud to stejné heslo použijete na pěti či šesti různých místech a jedno z nich bude napadeno, najednou jsou všechny vaše účty v ohrožení,” říká Mark Risher, šéf produktového managementu Googlu. Obavy uživatelů z toho, že si vícero hesel nebudou schopni zapamatovat, lze přitom vyřešit jednoduše. “Radíme uživatelům, aby pro každou jednotlivou službu používali vždy unikátní heslo a následně si jej uložil do správce hesel. Protože jakmile si ta hesla budou snažit zapamatovat, budou mít tendenci používat je i na jiných místech, aby jich nemuseli v hlavě nosit tolik,” dodává Mark Risher.

Nezapomínat na dvoufázové ověřování

Dalším spolehlivým způsobem, jak své internetové účty zabezpečit, je takzvané dvoufázové ověřování. Téměř třetina Čechů se přiznává, že nepoužívá tento typ zabezpečení pro žádný ze svých účtů. Nejčastěji proto, že o tom jednoduše nikdy neuvažovali (25 procent) nebo nevědí, jak dvoufázové ověření nastavit (16 procent). Část z nich se také obává zahlcení různými kontrolami. Dvoufázové ověřování by však podle expertů mělo být základem zabezpečení osobních účtů, ať už jde o přihlašování do internetového bankovnictví nebo Google účtu.

Problém lze snadno řešit

Výsledky studie naznačují, že Češi nevěnují bezpečnosti na internetu přílišnou pozornost. Více než polovina z nich se přitom neobává toho, že by jejich účty mohly být napadeny. Nedostatečná znalost online prostředí a aktivit hackerů běžně vede k vážnému podceňování online hrozeb. Proto jsme se rozhodli sestavit jednoduchý návod v pěti krocích, jehož dodržení povede k větší bezpečnosti na internetu.

 

Krok 1: Vytvořte si silné heslo

  • Můžete třeba použít několik slov za sebou, která si snadno zapamatujete, ale pro ostatní je obtížné je uhádnout. Nebo si vymyslete větu a heslo sestavte z prvních písmen každého slova. Aby bylo vaše heslo ještě silnější, použijte alespoň osm znaků včetně velkých a malých písmen, čísel a symbolů. Věta tak může znít například takto: Jmenuji se Aleš a mám dvě děti a jednoho psa. Z něj pak lze odvodit heslo: JsAam2d+1p.

Krok 2: Pro každou službu používejte jiné heslo

  • Používat všude stejné heslo, je jako mít jeden klíč ke svému domu, autu i kanceláři. Když ho někdo ukradne, dostane se úplně všude.

Krok 3: Udržujte si o svých heslech přehled

  • Aplikace na správu hesel, jako je například Smart Lock, který je integrovaný přímo v prohlížeči Google Chrome i Androidu, pomáhají chránit, ale i spravovat všechna hesla k vašim online účtům. Ukládejte si hesla do Správce hesel a už je nikdy nebudete muset lovit v paměti.

Krok 4: Nastavte si možnosti obnovení hesla

  • Většina služeb vám pošle email pro obnovení hesla na zadanou adresu v případě, že heslo zapomenete nebo je z nějakého důvodu potřebujete změnit. Proto email pro obnovení hesla pravidelně aktualizujte, abyste při ztrátě hesla neztratili i přístup do služby.
  • Někdy můžete do svého profilu přidat i telefonní číslo, na které vám bude doručena SMS s jednorázovým kódem pro obnovení hesla.
  • Mnoho stránek po vás může chtít i zadání bezpečnostní otázky, pomocí které pak v případě zapomenutí hesla ověří vaši totožnost. Snažte se vymyslet otázku, na kterou znáte odpověď jen vy a nikdo jiný.

Krok 5: Používejte dvoufázové ověřování

  • Dvoufázové ověřování znamená, že pro přihlášení do účtu musíte po zadání uživatelského jména a hesla splnit ještě jeden požadavek. Ten se u různých služeb liší. Může to být přihlášení pouze z povolených zařízení (konkrétní počítač, konkrétní telefon), zadání dalšího kódu, který je vám doručen třeba na váš telefon, nebo použití hardwarového klíče. To je zařízení, které pro přihlášení ke službě připojíte k počítači přes USB nebo k telefonu přes bluetooth nebo NFC.

 

Základní informace o metodice

Tento průzkum byl realizován formou online dotazníku s respondenty, kteří předem souhlasili se zařazením do panelu. E-maily jsou zasílány panelistům vybraným náhodně ze základního vzorku. E-mail je vyzve k účasti v průzkumu a poskytne přístup. Jakmile člen panelu klikne na odkaz, je odeslán do průzkumu, pro který se v danou chvíli nejlépe hodí podle definice vzorku a kvót. Linky v pozvánkách na průzkumy neexpirují a respondenti mohou být zařazení do kteréhokoliv dostupného průzkumu. Vzorek vybraných respondentů je vážený podle definice vzorku, tak aby byl výzkum reprezentativní. Profil je obvykle odvozen ze sčítání lidu nebo, pokud není k dispozici sčítání lidu, z obecně přijímaných údajů.

Celková velikost vzorku byla 1 008 dospělých. Terénní práce probíhaly od 27. září do 3. října 2018. Průzkum byl prováděn on-line. Údaje byly váženy a jsou reprezentativní pro všechny dospělé v České republice (ve věku 18 a více let).

[1] Celková velikost vzorku byla 1 008 dospělých. Terénní práce probíhaly od 27. září do 3. října 2018. Průzkum byl prováděn on-line. Výsledky jsou reprezentativní pro všechny dospělé v České republice (ve věku 18 a více let).

Tisková zpráva Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.