Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Věříme, že ČNB zvýší úrokové sazby až v srpnu

Makro Raiffeisenbank 25.06.2018 | 17:55 0 Komentářů

Ve středu proběhne dlouho očekávané měnověpolitické jednání ČNB. I nadále očekáváme, že úrokové sazby půjdou nahoru až v srpnu, ačkoli nelze zcela vyloučit zvýšení v tomto týdnu. Kurz koruny vůči euru je slabší ve srovnání s prognózou ČNB přibližně o 65 haléřů. Květnová inflace přestřelila odhad centrální banky o 0,3 p.b. a červnová statistika bude v podobném duchu. Ekonomika by si zvýšení úrokových sazeb zasloužila, ale předpokládáme, že většina bankovní rady zůstane konzervativní a bude si chtít počkat na novou srpnovou prognózu. Z makroekonomického hlediska rozdíl jednoho měsíce je zanedbatelný a samotná bankovní rada v historických záznamech z jednání zmiňuje, že je v takovém případě lepší si počkat na novou prognózu. Očekávání trhu se v posledních dnech mírně snížilo díky absenci M. Hampla na jednání, od kterého se očekávalo vyvolání debaty o akutním zvýšení sazeb.

Přitom ještě před pár měsíci byla situace naprosto odlišná. ČNB v únorové i v květnové prognóze počítala se zvýšením úrokových sazeb až v závěru tohoto roku. V kombinaci s pomalejší inflací trh začínal centrální bance její holubičí naladění věřit a dolu šly všechny tržní úrokové sazby. Poslední měsíce však ukázaly, že se ekonomika vyvíjí odlišně, než ČNB očekávala. Koruna díky holubičí komunikaci centrální banky a nárůstu rizikové averze na globálních trzích oslabila a inflace se rozhodla dohnat slabší začátek roku. K tomu se přidává dlouhodobě přehřívající se trh práce a nejrychlejší růst mezd od roku 2003. Z konce roku se tak stalo rozhodování mezi červnem a srpnem.

Nezávisle na středečním výsledku očekáváme, že bankovní rada vyšle jasně jestřábí signál, který znovu nastartuje posilování koruny. Situace jasně ukazuje, že současná politika ČNB je neudržitelná a pouhé spoléhání na posilování koruny nestačí. To si začíná uvědomovat i bankovní rada a dříve nebo později bude muset reagovat.

František Táborský, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.