Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Vánoční nákupy ze zahraničí? Čtěte recenze, hlídejte si kurz a používejte virtuální kartu

Banky Banka CREDITAS 03.12.2018 | 16:42 0 Komentářů

Řešit vánoční nákupy přes e-shopy už je pro Čechy standardem. Stále obvyklejší je i nákup z obchodů v zahraničí, jež mnohdy nabízejí širší výběr či lepší ceny: objem českých karetních plateb přes zahraniční weby rostl meziročně o zhruba šestinu. Aby se nákup vyplatil, je potřeba dát si pozor na několik věcí. Hlavní z nich je kurz, díky kterému lze výrazně ušetřit. Bezpečnost zvýší také virtuální karta k účtu nebo možnost vhodného nastavení limitů pro internetové platby.

 

Při nákupech v zahraničních internetovém obchodě zákazník obvykle vidí cenu v místní měně. Pokud tedy nemá cizoměnový účet, musí částka projít konverzí. Nejčastější měnou nákupu bývá euro, a u něj se kurzy českých bank (konkrétně „deviza prodej“) liší dost výrazně, mezi nejlepším a nejhorším kurzem může být i 2% rozdíl. „Podle kurzu eura se obvykle dá i dobře odhadnout, jaké budou kurzy pro další nabízené měny. A u nich bývá rozdíl ještě větší, třeba u čínské měny klidně více než 4 %, což už je v konečné ceně dost znát,“ říká Kamil Rataj z představenstva Banky CREDITAS.

 

Zatímco u e-shopů v Evropské unii jsou minimální práva spotřebitele sjednocená a není tak potřeba je příliš mapovat, u e-shopů mimo EU je určitě dobré se podívat, za jakých podmínek je například možné zboží reklamovat či zda je možné jej bez sankcí po určitou dobu vrátit. Důležité je také si uvědomovat, že unijní obchody již zobrazují cenu včetně DPH (a to ve výši platné v zemi obchodu), zatímco u mimounijních tomu tak být nemusí. Navíc je potřeba počítat i s dovozním clem, které se platí u zboží v hodnotě nad 150 eur. U jakéhokoli obchodu, který neznáte, je navíc vhodné poptat se po referencích a zkušenostech dalších zákazníků, například na sociálních sítích.

 

Dobrou radou je také používat pro internetové nákupy jinou kartu než tu, kterou běžně zákazník platí. Tzv. virtuální karta je od té hlavní oddělená, a tudíž nehrozí tolik problémů, pokud by například došlo k jejímu zneužití. Stejně tak je možné na kartách jednoduše online přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci nastavit a dle potřeb měnit limity pro internetové nákupy, což také může přispět ke zvýšení bezpečnosti.

 

RADY PRO NÁKUPY NA ZAHRANIČNÍCH E-SHOPECH

1.Nakupujte na důvěryhodných obchodech a čtěte si podmínky

„Pokud nejde o známý obchod, pročtěte nejprve recenze a zkušenosti reálných zákazníků a podívejte se, jak eshop komunikuje. Podívejte se také na obchodní a dodací podmínky,“ říká Kamil Rataj, člen představenstva Banky CREDITAS.

„Při platbě preferujte e-shopy, které mají na svých stránkách zabezpečený přenos dat (tzv. SSL protokol – v adresním řádku je https:// a ikona zámečku). Ideálně si vybírejte obchody podporující bezpečnostní standardy k ochraně dat – 3D Secure, rozšířeny jsou hlavně v Evropě. U 3D Secure obchodníka (poznáte jej podle loga MasterCard SecureCode nebo Verified by VISA) nezadáváte citlivé údaje na stránkách e-shopu, ale na zabezpečené platební bráně, transakce bývá obvykle autorizována také jednorázovým potvrzovacím kódem.“

 2.Pozor na nákupy z e-shopů mimo EU – kvůli reklamacím, DPH, clu a poště

„Mimo EU platí jiná pravidla pro reklamace. V EU také neplatíte clo a DPH je již započítáno v ceně, a to ve výši platné v dané zemi. Mimo EU budete u zboží nad 150 eur hradit obojí, DPH bude v české sazbě, clo dle typu zboží. Počítejte také s poplatky poště. Celkově to může oproti původní ceně znamenat navýšení i o více než třetinu,“ říká Kamil Rataj z Banky CREDITAS.

 3. Ověřte si, jaký dává vaše banka měnový kurz

„Před platbou kartou na zahraničním e-shopu je určitě dobré se podívat, jaký kurz dává vaše banka. Rozptyl kurzů mezi českými bankami je totiž docela značný, u eura či dolaru kolem dvou procent, u exotičtějších měn typu čínského juanu přes čtyři procenta. Kurz tak může výhodnost nákupu dost ovlivnit,“ říká Kamil Rataj z Banky CREDITAS.

4. Používejte virtuální kartu (přímo určenou pro nákupy online) a vhodně si nastavte limity pro online nákupy

„Virtuální kartu má řada bank, včetně Banky CREDITAS, k účtu zdarma. Je to bezpečný a pohodlný nástroj, oddělený od hlavní karty k účtu. Pokud nastanou komplikace či dojde ke zneužití, je určitě lepší mít stále svou hlavní kartu v pořádku. Zvlášť kolem Vánoc,“ říká Kamil Rataj z Banky CREDITAS.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.