Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Valná hromada ČEZ schválila dividendu ve výši 33 CZK na akcii

  • Valná hromada ČEZ potvrdila výplatu dividendy ve výši 33 CZK na akcii a obměnila členy dozorčí rady.
  • Evropské akcie by měly po otevření trhů zahájit růstem.
  • Tento týden bude nabitý směsí ekonomických a politických událostí. Zejména v závěru týdne budou zveřejněny údaje o červnové inflaci či důvěře v ekonomiku v eurozóně. V Americe bude v pátek představen deflátor soukromé spotřeby. Především se ale pozornost investorů bude ubírat k dalším krokům amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti obchodní politiky s Čínou. Očekává se, že Trump přijde s dalšími omezeními proti Číně.

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy zakončily páteční obchodování převážně v ziscích, avšak za celý týden si odnášejí ztrátu 0,9 %. Index Dow Jones v pátek vzrostl o 0,5 %, S&P 500 posílil o 0,2 % a technologický Nasdaq ztratil 0,3 %. Nejhůře dopadla trojice sektorů vedená finančními institucemi (-0,5 %), které následovaly technologické firmy (-0,4 %) a výrobci luxusního zboží (-0,1 %). Na opačné straně se nachází především energetické společnosti (+2,2 %), které výrazně posílily po dohodě zemí OPEC na navýšení produkce ropy o 1 milion barelů denně, když se původně mluvilo i o 1,8 milionech barelů ropy denně. Očekává se však, že země nebudou schopny naplnit dohodnuté navýšení a reálně se produkce zvýší o 600 až 800 tisíc barelů ropy denně. Tyto zprávy poslaly cenu ropy v pátek o 1 USD výše.

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zahájily obchodní týden v červených barvách. V závěru pondělního obchodování drtivá většina trhů ztrácí, a to v rozmezí 0,1 až 1 %. Děje se tak pod tlakem zvětšujícího se napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Očekává se, že americký prezident Donald Trump představí nová pravidla pro čínské investice. Ta by měla údajně zabránit společnostem, které jsou v alespoň 25% čínském vlastnictví, aby mohly provádět akvizice amerických firem, které mají průmyslově významné technologie. Jediné trhy, které obhájily zisky, jsou jihokorejské (+0,1 %) a thajské (+0,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který odepisuje 0,8 % své hodnoty, se nejhůře vede telekomunikačním společnostem (-1,6 %) a realitním developerům (-1,1 %). Ziskový je pouze energetický sektor (+0,4 %), který stále těží z pozitivní nálady díky rozhodnutí OPEC o těžbě ropy.

ČEZ

V pátek se konala valná hromada energetické skupiny ČEZ. Byla na ní mimo jiné schválena navrhovaná dividenda ve výši 33 CZK na akcii. Celkově se tak na dividendách rozdělí mezi akcionáře 17,8 mld. CZK. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 28. červen. Dividenda v této výši koresponduje s naším očekáváním.

V průběhu valné hromady se také volili noví členové dozorčí rady. Voba by se dala shrnout jako vítězství premiéra Andreje Babiše. Ten po několika letech snažení získal zásadní vliv ve vedení ČEZ. Resort financí ovládaný hnutím ANO má nyní v dozorčí radě ČEZ nadpoloviční většinu. Babiš si už jako ministr financí stěžoval, že stát i přes svůj skoro 70% podíl má ve firmě příliš malý vliv. V dozorčí radě skončili její předseda Václav Pačes (nominován za ČSSD), Robert Šťastný (nominován za KDU-ČSL) a Petr Polák (dřívější poradce premiéra Bohuslava Sobotky). Novými členy rady byli zvoleni bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal, šéf odboru státního rozpočtu na ministerstvu financí Karel Tyll a bývalý viceprezident Komory auditorů ČR Otakar Hora. Dozorčí rada má celkem 12 členů, z nichž 7 nyní spadá pod Babiše. Výsledné obsazení dozorčí rady se nelíbí vedení ČSSD ani KSČM, oběma stranám měl údajně Babiš slíbit místa v radě. Babiš jim následně vzkázal, že pokud vláda dostane důvěru, tak jim vyhoví a členové dozorčí rady se mohou opět převolit. To vše vnáší do působení dozorčí rady značnou nejistotu.

Jiří Kostka, ekonomický a strategický výzkum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.