Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

V závěru dne evropské akcie část ztrátu mazaly

Investice 05.10.2016 | 17:20 0 Komentářů

Západoevropským akciím se od počátku dne příliš nedaří. Důvodem jsou pravděpodobně dozvuky včerejších komentářů dvou amerických centrálních bankéřů o nutnosti dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. Není tak divu, že finanční tituly se dnes výprodejům vyhnuly a posilují o 1,3 %. V závěru dne se však indexu Stoxx 600 podařilo část dnešních ztrát vymazat a aktuálně přichází o 0,4 %. Nad vodou se drží ještě energetické tituly (+0,1 %), které těží z rostoucích cen ropy. Dnes zveřejněné předstihové indikátory PMI za EMU naplnily vesměs očekávání, proto trhy na údaje nijak výrazně nereagovaly.

 

Pod taktovkou finančních a energetických titulů vstoupily trhy v zámoří do dnešního obchodování se ziskem. Index S&P 500 na úvod seance roste o 0,4 %. Za tímto vývojem paradoxně stojí nepatrně slabší údaje z amerického trhu práce, které mírně snížily pravděpodobnost posunu úrokových sazeb Fedem nahoru.

Na pražském parketě většina akcií rostla. V popředí se nacházely všechny finanční tituly, nejvyšší zisk si nakonec odnesla rakouská Erste (+1,9 %). Celý index PX tak díky tomuto sektoru uzavřel 0,7 % nad včerejším kurzem. Na chvostu se usadily akcie O2 (-1,5 %), čtyři desetiny procenta ztratila i největší emise, ČEZ. Obchodní aktivita byla velmi solidní, když zobchodovaný objem dosáhl 800 mil. CZK, což je výrazně nad průměrem za poslední rok.

MIROSLAV FRAYER
Equity Analyst
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.