Neděle 19. září. Svátek má Zita.

V SITUACI, KDY SE OČEKÁVÁ, ŽE FED ZVEDNE ÚROKOVÉ SAZBY, FIDELITY INTERNATIONAL ZVAŽUJE DOPAD NA RŮZNÉ DRUHY AMERICKÝCH AKTIV

Předchozí cykly úrokových sazeb ukazují, že investoři by se nemuseli nutně obávat nárůstu amerických úrokových sazeb. Index S&P 500 se těšil průměrnému růstu 13,5 % v pěti předchozích případech, kdy Fed zvedl úrokové sazby

Očekává se, že Federální rezervní systém (Fed) na svém dnešním zasedání s vysokou pravděpodobností zvedne americké úrokové sazby. Co bude ale tento krok znamenat pro investory do amerických aktiv? 

Analýza týmu Multi Asset společnosti Fidelity International ukazuje, že předchozích pět případů, kdy Federální rezervní systém zvedl sazby, bylo celkově příznivých pro investory do aktiv s vyšším rizikem. 

Index S&P 500 se při předchozích zvedáních sazeb těšil průměrnému nárůstu o 13,5 %, přičemž americké dluhopisy s vysokým výnosem vykazovaly průměrnou návratnost 7,3 %. Investoři do amerických vládních dluhopisů (US Treasuries) stále dosahují příznivých výnosů, a to v průměru 2,1 %.  Nicméně se jedná o pokles na 0,1 %, pokud se nezahrne cyklus restriktivní měnové politiky z roku 1997, který je v mnoha ohledech anomální a vyskytuje se v něm pouze jeden nárůst o 25 bps.

I když jsou rostoucí úrokové sazby pro dluhopisy zjevně nepříznivé, platí, že pokud je program zpřísňování měnové politiky dostatečně pomalý, může to poskytnout čas, aby příjmová složka vykompenzovala veškeré kapitálové ztráty a zajistila jemnější přizpůsobení.

 

Cyklus restriktivní měnové politiky

S&P 500

US Treasuries (americké vládní dluhopisy)

BofA Merrill Lynch US high yield index

Market iBoxx USD Leveraged Loans Total Return Index

září 15 – 6. prosinec 2016

15,5

0,0

13,4

7,0

červen 04– srpen 06

4,7

1,3

10,5

Nejsou data

červenec 99 – červenec 00

15,8

3,0

–1,0

Nejsou data

duben 97 – květen 97

31,7

10,1

13,4

Nejsou data

únor 94 – květen 95

–0,1

–3,9

0,2

Nejsou data

Zdroj: Fidelity, Bloomberg, prosinec 2016. Data jsou za tři měsíce před začátkem zvedání sazeb a devět měsíců v cyklu, přičemž se nejedná o celý cyklus. Září 2015 – současnost představuje výjimku.

Nick Peters, manažer portfolia Fidelity Funds – Global Multi Asset Tactical Moderate Fund, nicméně varuje, že v dnešním prostředí je několik klíčových rozdílů, které investoři musí vzít v úvahu.

Podotýká: „31% růst indexu S&P 500 v roce 1997 nastal v době, kdy americká ekonomika vykazovala silný růst a panovala vlna euforie ohledně nových technologií, jako je například internet. Fed rovněž opustil svůj restriktivní program po pouhém jednom zvýšení, díky čemuž to je v mnoha ohledech špatné srovnání. Podobně jsou data ze současného cyklu zpřísňování měnové politiky příznivě ovlivněna výprodejem na trzích v důsledku znehodnocení čínské měny v srpnu 2015.“

Podle Peterse dnes rovněž čelíme úplně jinému prostředí. „Ceny aktiv byly nafouknuty vysoce uvolněnou měnovou politikou, takže by změna mohla být bolestivější než v předchozích případech. S blížícím se začátkem roku 2017 byly americké finanční podmínky již zpřísněny s tím, jak americký dolar posílil a výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou zpět tam, kde byly na začátku roku 2016. I když americká ekonomika stále silně roste, nejedná se o růst jako v devadesátých letech, kdy krátce dosáhl i hodnoty 4 % p.a. a kdy deficit státního rozpočtu klesal – což technicky podporuje vládní dluhopisy,“ upřesňuje Nick Peters.

Pro americké investory je období posledních měsíců charakterizováno reflací, s neodvratnými známkami toho, že inflace začíná růst, a zvolení Donalda Trumpa je široce vnímáno jako inflační faktor díky jeho slibům zvýšených vládních výdajů a protekcionističtější obchodní politice. Nicméně rozsah pohybů v posledních týdnech byl dramatický – americké vládní dluhopisy smazaly všechny zisky, které během roku vytvořily.

„Vzhledem k nestálému výhledu by investoři měli zvážit protichůdné pozice a prodávat během zotavování a kupovat při slabých ukazatelích. V mých taktických portfoliích absolutní návratnosti jsem v posledních týdnech postupně přidával podíl amerických vládních dluhopisů, protože výnosy rostou a stávají se lepší hodnotou jako defenzivní aktiva. Investoři by měli rovněž zvažovat, jak dosáhnout akciové expozice. Zajištění vyváženého portfolia může pomoci překonat jakoukoli akciovou kolísavost, jak bude trh střídavě upřednostňovat styl investování do růstu nebo do hodnoty, přičemž budou zachovány výhody aktivní správy,“ doporučuje Nick Peters, Fidelity International.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.