Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

V ROCE 2016 ZAZNAMENALA RAIFFEISENBANK REKORDNÍ VÝSLEDKY

Banky Raiffeisenbank 28.02.2017 | 13:03 0 Komentářů

Meziroční růst klientských úvěrů o 13,2 % na 214 miliard Kč. Klientské vklady meziročně narostly o 23,8 % na 227 miliard Kč. Celková aktiva banky meziročně vzrostla o 29,2 % na 318 miliard Kč. Čistý zisk se meziročně zvýšil o 2,6 % na 2,6 miliardy Kč. Silná kapitálová pozice: kapitálová přiměřenost k 31. 12. 2016 ve výši 17,52 %.

„Dvanáct měsíců roku 2016 se do téměř čtvrt století dlouhé a bohaté historie Raiffeisenbank v České republice zapíše jako doposud nejúspěšnější období. Dařilo se nám naplňovat růstovou strategii a dále posilovat naši pozici na tuzemském trhu. Stali jsme se systémově významnou bankou a naše celková aktiva v průběhu roku poprvé překonala hranici 300 miliard korun. Čistý zisk Raiffeisenbank dosáhl v roce 2016 výše 2,6 miliardy korun a překonal tak předloňský rekord,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Igor Vida.

„V loňském roce jsme v bance přivítali historicky rekordní počet nových klientů. Skvělých výsledků jsme dosahovali například v oblasti úvěrových produktů, když jsme retailovým klientům poskytli nejvyšší objem úvěrů v celé historii Raiffeisenbank. Na tomto mimořádném výsledku se přitom podílely všechny tři nosné úvěrové produkty, tedy úvěry pro podnikatele, spotřebitelské úvěry i hypotéky,“ uvádí Igor Vida.

Rok 2016 byl pro nás úspěšný rovněž v oblasti korporátních klientů, a to přesto, že jsme zde čelili nepříznivým trendům, hlavně pak klesajícím maržím na úvěrech a depozitech. V průběhu roku se nám podařilo navýšit objem úvěrového portfolia a dále jsme posílili naše postavení v oblasti financování nemovitostních projektů, zejména těch rezidenčních,“ říká Igor Vida. 

„Mezi klíčové priority roku 2017 patří pokračující konsolidace IT systémů, uvedení novinek v online prostředí, jako je například zcela nové internetové bankovnictví, a nezapomínáme ani na podnikatele a firmy, pro které též připravujeme nové produkty a služby. Velmi se pak těším na klienty sesterské ZUNO BANK a upřímně doufám, že u nás budou spokojeni,“ doplňuje Igor Vida.   

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA ROK 2016

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY

Čistý zisk banky za rok 2016 dosáhl výše 2,6 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 2,6 %. Celkové provozní výnosy banky vzrostly o 10,6 % především díky jednorázovému výnosu z prodeje činností souvisejících s akceptací platebních karet (acquiring) a prodeji akcií společnosti Visa Europe.

Čisté úrokové výnosy banky meziročně vzrostly o 3,0 % na 6,29 miliardy Kč. Čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 7,6 % na 1,69 miliardy Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně vzrostly o 59,8 % na 2,12 miliardy Kč, a to primárně díky prodeji akcií Visa Europe a rovněž lepšímu výsledku obchodování banky na vlastní účet.

VKLADY A ÚVĚRY

Celková aktiva banky dosáhla výše 318 miliard Kč a meziročně tak vzrostla o 29,2 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 13,2 % na 214 miliard Kč.
K růstu přitom došlo ve financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 23,8 % na 227 miliard Kč.

NÁKLADY

Provozní náklady meziročně vzrostly o 20,5 % na 6,11 miliardy Kč. Tento nárůst je primárně způsoben absorpcí nákladů na integraci retailového bankovnictví české Citibank.

ŘÍZENÍ RIZIK

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek poklesly o 17 % na 883 milionů Kč. Raiffeisenbank si i nadále udržuje velice dobrou kvalitu úvěrového portfolia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.