Úterý 15. června. Svátek má Vít.

V Riu si vystačíte s platební kartou a drobnou hotovosti, pozor na časté krádeže aneb desatero finančních tipů, jak si pohodlně užít brazilskou dovolenou plnou sportovních zážitků

Sportovní událost letošního roku se nezastavitelně blíží a ani tisíce kilometrů mezi Českou republikou a Brazílií neodradí zaryté sportovní fanoušky od návštěvy Ria de Janeira. Čekají je tam slunečné pláže, rytmy samby, několik památek a silné sportovní zážitky. Jenže i dovolená něco stojí. Kde platit kartou, kde mít hotovost, jak vybírat z bankomatu a především jak se nenechat o peníze v Riu okrást? To vše se dozvíte v našich přehledných deseti tipech jak na vaše finance během brazilského sportovního dobrodružství. 

1)     Ceny jsou o něco vyšší než v ČR, platí se brazilským realem

V Brazílii se platí brazilským realem (R$), jeden real se dělí na 100 centavos. Odpovídá asi 7 korunám. Ceny jsou zde zejména v turistických destinacích o něco vyšší než u nás doma. Za dopravu a vstup na slavnou gigantickou sochu Krista spasitele zaplatíte v propočtu od 160 do 480 korun, podle typu vstupenky.

2)     Vezměte si americké dolary, nejvýhodněji je směníte ve směnárně

Realy u nás směníte jen výjimečně. Sázkou na jistotu jsou americké dolary, poslední dobou se rozšiřuje i možnost směnit eura. Vezměte si jen hotovost do začátku. Ale pozor, například cesta taxíkem z letiště vás může v propočtu stát kolem 60 USD, do některých čtvrtí dokonce 100 USD. Malou hotovost můžete směnit ve směnárně (câmbio) na letišti v Riu. Nejlepší kurzy pak mají směnárny ve městě. Pozor, často jsou otevřeny jen do čtyř hodin. Naopak v hotelech jsou kurzy obvykle podhodnocené.

3)     Neberte si nesmyslně velkou hotovost, v Riu zaplatíte téměř všude kartou

V zemi se v posledních letech masivně rozšířily platební terminály, prakticky všude tak zaplatíte kartou. Pořídíte s ní v obchodech, hotelech, restauracích. Při placení obchodníkovi řekněte, že platíte „credito“ [vyslovujte krédžitu]. Budete tak moci použít klasickou debetní i kreditní kartu. Bez hotovosti se neobejdete jen v MHD, většině taxíků a u některých plážových prodejců, i když i ti už obvykle terminál mají.

4)      Se dvěma kartami to na cestách půjde lépe

Ideálně s kombinací kreditní a debetní karty. Alespoň budete v klidu, když o jednu z nich přijdete kvůli ztrátě nebo krádeži. Někdy se vyplatí využívat kreditní kartu namísto té debetní, třeba při rezervování hotelů či placení přes internet. Nechte si od vašeho bankéře poradit, kdy je výhodné kterou kartu použít.

5)     Zkuste bezhotovostní dovolenou, bankomaty v Brazílii příliš nefungují

Na bankomaty v Brazílii moc nespoléhejte. V rušných ulicích, v supermarketech a někdy i lékárnách je jich sice dost, ale často nefungují. Mohou také vyžadovat extra poplatky či nevydají celou částku, kterou máte na kartě k dispozici. Když už vám hotovost dojde, hledejte kvůli častým krádežím a podvodům bankomaty známých velkých brazilských bank na hlavních ulicích, které na sobě mají logo vaší karty. Ideálně, když je přímo vevnitř v pobočce. Volte bankomat pro výběry (saques). Ty, které nejsou takto označené, hotovost nevydávají. Nevybírejte peníze sami, v postranních uličkách a z bankomatů neznámých bank. A pamatujte, existují účty, díky kterým můžete vybírat zadarmo kdekoliv ve světě.

6)     Pozor na podvody, především skimming

Skimming nebo instalace čtecího zařízení do bankomatu, které zkopíruje údaje z karty i PIN kód, je tady poměrně běžný jev. Opět platí, vybírejte jen z bankomatů velkých bank přímo v pobočkách, vyhýbejte se postranním uličkám, neznámým společnostem nebo jakkoliv podezřelým zařízením. Při podezření jděte raději jinam.

7)     Krádeže na denním pořádku. Jak se jim vyhnout?

Drobní zloději se pohybují po celém městě a lokální autority předpokládají výrazný nárůst jejich aktivity během sportovního svátku. Pokud se budete řídit jednoduchými pravidly, nemusíte mít z okradení strach. Nedoporučuje se chodit na pláž nebo do parku po setmění. Nespoléhejte se na rušnost veřejných míst. Mějte u sebe vždy dvě peněženky. V jedné, dobře schované, mějte své karty a doklady. V té druhé mějte deset-patnáct dolarů. Pokud vás náhodou budou chtít okrást, zachovejte pokoj. Nebraňte se, neodmlouvejte, nesnažte se vyjednávat. V klidu odevzdejte peněženku s drobnou hotovostí. Spokojí se a nechají vás jít. A vy nepřijdete o cennosti či doklady.

8)     Pojistěte sebe a své peníze

Před cestou si nezapomeňte zařídit cestovní pojištění, výhodné můžete často získat ke své platební kartě. A rovnou si pojistěte i své karty. Chrání zneužití odcizené či ztracené platební karty. Vztahuje se i na internetové transakce a platby se zadáním PINu. Kryje dokonce i znovupořízení odcizených dokladů, klíčů, nebo mobilního telefonu. Ochrana majitele karty se při ztrátě či krádeži může vztahovat až na 120 hodin zpětně od blokace.

9)     Vše na splátky
Brazilci mají volnější vztah k penězům a oblíbili si díky tomu různé splátkové systémy. Dnes tak klidně na splátky pořídíte i lahev limonády přímo na rohu v obchodě. Tento způsob placení ale nedoporučujeme J. A pokud se vás budou ptát při placení kreditní kartou na počet splátek, řekněte pouze jednu. Zahraniční kreditní karty vám nákup na splátky neumožní.

10)  Lokální SIM jen tak nepořídíte

Pokud jste si říkali, že ušetříte za vysoké roamingové výdaje a pořídíte si lokální SIM kartu, zklameme vás. Karty do mobilních telefonů vám zde sice prodají, ale aktivují je jen na brazilské rodné číslo (CPF – Cadastro de Pessoas Físicas). CPF budete potřebovat i k výhodnější koupi letenek, auta nebo třeba klimatizace. Můžete si jej zařídit i jako turisti s pomocí vašeho pasu. Proces však může zabrat i celý den, který byste určitě raději strávili sledováním házení Barbory Špotákové. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.