Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

V REGISTRU NESPOLEHLIVÝCH PLÁTCŮ DPH UVÍZLO 13 VELKÝCH RYB

Registr plátců daně z přidané hodnoty (DPH) se začíná plnit nespolehlivými plátci. Zatímco v dubnu, po prvním roce své existence, evidoval 62 nespolehlivých plátců, aktuálně je jich celkem 149. Třetina z nich podniká v oblasti obchodu. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (66) a Jihomoravském kraji (38). Dvě třetiny společností v registru mají tržby do 10 milionů korun, nebo je neuvádějí. V registru se poprvé objevily dvě firmy s tržbami přesahujícími miliardu korun. Analýzu dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

„Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, a po roce a půl fungování postupně začíná plnit svou funkci. Za posledních šest měsíců se počet nespolehlivých plátců DPH zdvojnásobil, nicméně očekávání, že v něm uvíznou tisíce subjektů se zatím nenaplnily. Na druhou stranu se v registru objevilo třináct „velkých ryb“ – dvě společnosti s tržbami přes miliardu korun a jedenáct firem s tržbami přesahujícími sto milionů korun,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.  Současně dodává: „Podle našich zkušeností je obecná znalost rizika ručení za cizí DPH mezi firmami v ČR nízká. Přitom my našim klientům doporučujeme pečlivé prověřování obchodních partnerů a současně nabízíme spolehlivé nástroje pro jejich prověřování, a to včetně monitoringu registru nespolehlivých plátců DPH na denní bázi,“ dodává Petra Štěpánová z Bisnode.

Za nespolehlivého plátce DPH může správce daně označit jakýkoliv subjekt, který má dluh na DPH za

tři měsíce minimálně 10 milionů korun, je zapojen do podezřelých obchodů nebo nemá v pořádku daňové doklady a úřad jim vyměří pokutu alespoň půl milionu korun. Od 1. října 2014 může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od 1. ledna 2015 k tomu přibude ještě další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

Podle podrobné analýzy Bisnode téměř tři čtvrtiny nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun nebo firmy, které tyto statistiky dle ČSÚ neuvádí. Nejvíce z nich má sídlo v Praze (66) a Jihomoravském kraji (38). Většina nespolehlivých plátců DPH podniká v oblasti velkoobchodu (51), pronájmu, správy či zprostředkování nemovitostí (23) a ostatních profesních a vědeckých činností (14).

Nespolehliví plátci DPH podle tržeb

clipboard0480

Zdroj: databáze Bisnode

Nespolehliví plátci DPH podle krajů

clipboard0481

Zdroj: databáze BisnodeNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.