Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

V příštích měsících lze očekávat paritu EURUSD

Banky 16.07.2015 | 19:54 0 Komentářů

Dohoda o finanční pomoci Řecku by měla rozpoutat novou vlnu prodeje EURUSD. Zatím poslední epizoda řeckého dramatu s sebou přinesla opatrné uzavírání krátkých pozic v eurech, nyní však můžeme znovu čekat nadšený prodej eura a díky neustálým injekcím likvidity od velmi vstřícné ECB se bude pozornost přesouvat zpět na rozpory v politice centrální banky a těžkopádnou cestu amerického Fedu k prvnímu zvýšení sazeb. Pokud mezitím americká ekonomika pojede dostatečným tempem, lze očekávat zvýšení sazeb na prosincovém, či snad již na říjnovém zasedání FOMC. Pro americký dolar může být potenciálním přínosem také dohoda politických stran o zdanění zahraničních zisků amerických korporací, která přinese návrat finančních toků ze zahraničí. Kombinace slabého eura a ožívajícího amerického dolaru může v následujících čtyřech až šesti měsících postupně způsobit dosažení parity EURUSD a další zvyšování kurzu dolaru.

Řecký parlament odhlasoval velkou většinou dohodu o finanční pomoci a nyní se pozornost přesouvá na dočasná opatření ke zvýšení likvidity, jež mají znovu roztočit kola řecké ekonomiky a finančního systému – za předpokladu, že parlamenty dalších zemí EU (a hlavně ten německý) odhlasují dohodu ještě před víkendem. Zajímavé je, že MMF označil řecký dluh za neudržitelný, takže teoreticky nemůže nabídnout žádnou další pomoc. A politické zmatky v Řecku ještě ani zdaleka nekončí – Syriza je rozdělená, a tak bude Tsipras vládnout zemi jen s obtížemi. Pokud nebude časem Řecku velká část dluhu prominuta, nelze vyloučit, že v budoucnu ke Grexitu, tedy odchodu Řecka z eurozóny, nakonec přeci jen dojde, ale tato kapitola dluhové krize rychle spěje ke svému konci. Pocit úlevy umožní evropským investorům znovu se poohlížet po výnosných investičních příležitostech v zahraničí a podpoří nové krátké pozice pro carry obchodování v eurech.

Pokud jde o dění v USA, červnová zpráva US Retail Sales byla sice značně neuspokojivá, včerejší výpověď předsedkyně Fedu Yellenové před výborem Kongresu však víceméně odpovídala očekáváním. Janet Yellenová zůstává optimistická a očekává, že budou-li data uspokojivá, je možné zvýšit sazby „ještě letos“. Jak se však zdá, trh je vůči optimismu Yellenové značně skeptický a očekávané sazby se v reakci na její prohlášení takřka nezměnily, i když dolar posílil.

Možná trh věří víc datům, která má k dispozici, než slibům Fedu. Yellenová se snažila zdůraznit, že načasování zvýšení sazeb není ani zdaleka tak důležité jako tempo zmírňování protikrizových opatření, a pokud údaje za červenec a srpen ukážou, že americká ekonomika znovu nabírá dech, budou trhy nepochybně překvapeny a budou mít co dohánět. Zejména pokud se zrychlí růst výnosů a nezaměstnanost se více přiblíží k 5,0 %. Překvapil koneckonců již fakt, že po květnových 5,5 % klesla červnová míra nezaměstnanosti na 5,3 %, a přitom to není dlouho, co Fed opravil prognózu nezaměstnanosti pro konec letošního roku na 5,2 až 5,3 %. Již dnes se tedy nacházíme na horní hranici tohoto rozmezí a to ještě zbývají data za dalších 6 měsíců. Do konce příštího týdne už žádné další významné údaje neočekáváme, a dokud nebude 29. července zveřejněno stanovisko FOMC k měnové politice a o týden později klíčová data o americké ekonomice za červenec, bude se obchodování s USD řídit hlavně vlastním uvážením.

V případě amerického dolaru existuje jeden potenciálně velmi významný faktor, který byl dlouho u ledu, a tím je otázka repatriace zisků amerických korporací. Výnosy amerických korporací v hodnotě více než 2 bilióny dolarů zůstávají v zahraničí, protože stávající režim zdanění vyžaduje, aby se jednou zdaněné výnosy ze zahraničí danily znovu. Tyto výnosy se tak nevrátí domů, dokud příslušné firmy nedostanou daňové úlevy nebo nebudou od daně osvobozeny. Teď se však zdá, že se v americkém Kongresu schyluje k dohodě napříč stranami, která by pro výnosy ze zahraničí trvale stanovila výrazně nižší daňovou sazbu a svázala daňové výnosy s financováním dálniční sítě. Následné posílení dolaru by jistě překonalo očekávání Fedu utvářená na základě deklarované politiky. Pokud nejste na trhu nováčky, jistě si vzpomenete na zákon HIA (Homeland Investment Act) z roku 2005, který díky enormnímu přílivu výnosů firem ze zahraničí podporoval kurz dolaru po celý jeden rok.

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.