Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

V pražském Rudolfinu vypuknou oslavy 190. výročí České spořitelny: koncert, jaký tu ještě nebyl

Spořitelna slaví 190. výročí koncertem České filharmonie s ohromující videomappingovou projekcí

     Na koncert 5. září 2015 jsou zváni zaměstnanci a klienti banky, na venkovní promítání i veřejnost

     Pro Pražany i návštěvníky hlavního města budou po celý den připraveny doprovodné aktivity

Česká spořitelna letos slaví 190. narozeniny a pro své klienty a zaměstnance na oslavu tohoto význačného jubilea uspořádá exkluzivní koncert České filharmonie, který se bude konat 5. září 2015 na domovské scéně filharmonie v budově pražského Rudolfina. Jeho součástí bude také evropská premiéra videomappingové projekce, kterou pod záštitou SIGNAL festivalu připravuje 11 umělců a tvůrčích uskupení z šesti různých zemí světa. Bude to poprvé v České republice, kdy se videomapping odehraje uvnitř budovy. Pro všechny, kteří budou mít zájem, bude po celý den připravená spousta doprovodných aktivit: prohlídky Rudolfina, hry pro děti, dobročinná Palečkova kavárna a další, pro zaměstnance a klienty pak VIP Modrá zóna České spořitelny. Samotný koncert mohou lidé sledovat také před Rudolfinem na velkoplošné obrazovce nebo živě na YouTube.

„Letošní rok je pro nás v České spořitelně výjimečný, slavíme v něm hezké kulatiny. Před 190 lety jsme se narodili a dostali jsme poněkud kostrbaté jméno Schraňovací pokladnice pro hlavní město Prahu a pro Čechy. Vždy jsme byli hrdí na svou dobu neuvěřitelně revoluční myšlenku založit spořitelnu pro nejchudší vrstvy lidí, naučit je myslet do budoucna a starat se o své živobytí a prostředky. Za dvě stovky let naše poslání neztratilo nic na své atraktivnosti a dnešní spořitelna ukazuje, jak ho inovačně rozvíjet i v digitálním věku,“ řekl Pavel Kysilka, předseda představenstva České spořitelny. „To vše si zaslouží oslavu. Srdečně proto zvu vás, klienty a zaměstnance České spořitelny, abyste tento den strávili s námi. Ať vám koncert přinese co nejhezčí zážitek a inspiraci,“ dodal Pavel Kysilka.

Propojení České spořitelny s Českou filharmonií není náhodné, jejich jména jsou spjata už od 19. století. V roce 1875 postavila Česká spořitelna u příležitosti 50. výročí svého založení Rudolfinum, dnešní sídlo filharmonie, a věnovala ho národu. Navíc je spojují i letošní kulatá výročí – banka slaví 190 let od založení a Česká filharmonie letos začíná již 120. sezónu. Při této příležitosti se také Spořitelna stala generálním sponzorem České filharmonie. Koncert pro Českou spořitelnu, který se pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka uskuteční při příležitosti výročí banky, bude mít čtyři části: symfonickou báseň „Vltava“ Bedřicha Smetany, 2. větu symfonie „Z Nového světa“ a předehru „Karneval“ Antonína Dvořáka a 2. větu symfonie „Patetická“ Petra Iljiče Čajkovského. 

Spojení s festivalem světla SIGNAL je pro Českou spořitelnu také důležité. Jako originální, svěží a novátorský projekt je bance velice blízký. Videomappingová projekce s názvem SIM/NEBULA, která bude vizuálně doplňovat koncert pro Českou spořitelnu, se v mnoha směrech vymyká běžné produkci, kterou české i zahraniční publikum dosud poznalo. Zcela neobvyklý a ve světě téměř ojedinělý je přitom samotný koncept projektu, který propojuje koncert vážné hudby s ohromující světelnou projekcí. Ta představí 50minutový program rozdělený do sedmi tematických sekcí. SIM/NEBULA tak bude rozsahově dosud nejobsáhlejším videomappingem u nás. I výběr místa je jedinečný. Zatímco drtivá většina videomappingů se odehrává na fasádách domů nebo v jiných venkovních lokalitách, SIM/NEBULA se představí netradičně v interiéru Dvořákovy síně pražského Rudolfina.

„Realizovat videomapping uvnitř pražského Rudolfina ve spolupráci s tak významným hudebním tělesem jako je Česká filharmonie je již několik let naším velkým přáním. Podobný projekt jsme měli v plánu veřejnosti představit v rámci festivalu světla SIGNAL, je však produkčně a finančně tak náročný, že se nám nedařilo najít vhodného partnera. Jsem proto moc rád, že se má vize nyní díky České spořitelně splní a SIGNAL festival může být u toho,“ vysvětluje Martin Pošta, ředitel festivalu světla.

Koncert a videomapping bude pro veřejnost přenášen na velkoplošnou obrazovku i před budovu Rudolfina. Živě jej bude možné sledovat také přes profil banky na YouTube: https://www.youtube.com/user/ceskasporitelna. Kromě toho bude připraven bohatý program pro klienty i zaměstnance České spořitelny: den otevřených dveří v Rudolfinu s komentovanými prohlídkami, hudební vystoupení menších uskupení České filharmonie, hry a soutěže, fotokoutek s dobovými kostýmy a hudebními nástroji a také oblíbená dobročinná Palečkova kavárna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.