Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

V květnu Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů téměř beze změny

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v květnu 2020 dosáhla hranice 6,91 %, p. a., což v porovnání s minulým měsícem znamená de facto stagnaci. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za květen 2020. Z čísel lze vytušit, že jednotliví poskytovatelé spotřebitelských úvěrů nyní vyčkávají, jaká bude situace po uvolnění opatření související s Covid-19.

„Květen byl měsícem, kdy se pomalu rozvolňovaly vládní nařízení spojená s pandemií koronaviru. Jednotlivé podniky a firmy obnovovaly provoz. Jenže právě následující období zhruba od června do září bude klíčové z hlediska toho, zda se jim dvou- až tříměsíční výpadek podaří ustát a k jak masivnímu snižování zaměstnanců budou muset přistoupit, aby se udržely životaschopné. A vědomi jsou si toho i poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, kteří vyčkávají, jak se bude vyvíjet míra nezaměstnanosti, která by měla přímý vliv na zájem o neúčelové úvěry a jejich platební morálku,“ shrnuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

S hodnocením bonity zájemců o úvěr souvisí i červnový krok České národní banky, respektive její Bankovní rady. Ta oznámila, že k 1. červenci 2020 ruší doporučení na sledování a dodržování ukazatele DSTI (Debt-servise-to-income). Po DTI (debt-to-income) je to tak druhý ukazatel, který byl zrušen.

„Je třeba si říci, že ne vše bylo na těchto ukazatelích a jejich dodržování špatné. Spíše naopak. Na jejich základě  se jasně nastavily podmínky pro celý trh. Banky měly nastavené limity a klient si mohl jednoduše udělat představu, na jak vysoký úvěr může dosáhnout. Nastavení podmínek se týkalo i nebankovních poskytovatelů úvěrů. Nyní těm méně poctivým nic nebrání v předlužování klientů a útoku na jejich nemovitosti,“ upozorňuje Martin Novák a pokračuje: „Jsem přesvědčen, že reakce bank nebude nijak dramatická a v určité podobě si udrží kontrolu DSTI při hodnocení bonity žadatelů. To se v poslední době spíše zpřísňuje a banky si žadatele o úvěr více prověřují. Jsou jednoduše řečeno více obezřetné.“

 

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.