Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

V jakých zemích se Češi nejčastěji zraňují? A na kolik vás vyjde lékařská péče ve světě?

Jet do zahraničí bez cestovní pojištění může být pro člověka velkým hazardem. V některých zemích se totiž v případě ošetření můžeme pohybovat až v milionových částkách. Jaká místa jsou, co se týče úrazů, ta nejfrekventovanější? Divili byste se, ani nemusíme daleko. V České republice si hradíme většinu lékařských úkonů skrz povinné zdravotní pojištění, ale možná rizika v zahraničí, by vám mělo pokrývat kvalitní cestovní pojištění. 

Místa, která by vás nenapadla

Někteří lidé se domnívají, že v rámci Evropské unie, mají při předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění, hrazené veškeré zdravotní zákroky. To bohužel není úplně tak pravda. Hrazeny jsou totiž jen náklady na nezbytnou zdravotní péči, a to pouze ve veřejném zdravotnickém zařízení. Pokud si v dané zemi občané za péči nebo léky připlácejí, povinnost se samozřejmě vztahuje i na vás.

Málokoho napadne, že by si cestovní pojištění měl sjednat například i při cestě k našim zahraničním sousedům, byť jen v rámci kratičké návštěvy. Mezi top 5 států s nejčetnějšími škodami se totiž řadí i Rakousko. Dále pak Thajsko, Nový Zéland, ale i Španělsko či Itálie.*

Častou mýlkou některých lidí bývá, že pokud nejedou do zahraničí sportovat nebo nemají v plánu účastnit se rizikových sportovních aktivit, pojištění nepotřebují. “Měli jsme klienty, kteří se ztratili v horách a kvůli vyčerpání nemohli sejít dolů. Musel pro ně vrtulník,”upozorňuje Simona Kuldová, produktová manažerka pojišťovny Direct a dodává: „Nejednalo se přitom o žádnou vysokohorskou turistiku a stalo se to i kousek za hranicemi.“ 

Pro mnohé asi nebude překvapením, že se nejčastěji proplácejí náklady za zubní ošetření. Mezi další časté případy s nutností okamžité lékařské péče patří úrazy hlavy a končetin, záněty slinivky, záněty slepého střeva, ale i poštípaní hmyzem nebo i šlápnutí na ježka v moři.

Někdy se stanou věci, se kterými třeba nepočítáte ani v nejmenším. Můžeme říct, že jsou to situace až bizarní. Mezi ty nejbizarnější patří třeba opařený kotník nebo pokousání psem. Bohužel i takové situace se na cestách dějí.

Ceny lékařské péče ve světě

Nejdražší pojistné plnění vyplácela pojišťovna Direct u klienta, který trávil v USA celý rok. Jednalo se o zánět slepého střeva a cena operace se vyšplhala přes jeden milion korun. V Thajsku vyšel stejný zákrok se stejnou délkou pobytu na 150 000 Kč. Druhé nejdražší plnění vzniklo v Kanadě, při zlomenině loktu, které vyšlo na téměř 700 000 Kč.* Cestovní pojištění vás tedy může stát sice nějakou tu stovku navíc, ale může ušetřit milióny.

Nepodceňujte rizika

Dnešní společnost už naštěstí na cestovní pojištění tolik nezapomíná, avšak neřeší jej detailně. Lidé se spoléhají na produkt, který jím nabízí ať už cestovní kancelář, nebo jejich internetové bankovnictví. Dejte si však pozor, nespolehlivým ukazatelem je například velmi nízká cena pojištění, která v sobě nezahrnuje veškerá možná rizika nebo nabízí nízký limit pojistného plnění. Může se stát, že limity budou tak nízké, že vám to vyjde téměř stejně, jako kdybyste žádné pojištění neměli. Pamatujte, rozdíl v pojistné částce je mnohdy zanedbatelný, ale rozdíl v krytí je pak obrovský.

Vaší prioritou by mělo být hlídání si veškerých limitů a v případě, že se na cestě rozhodnete vydat se trochu více dobrodružnějším směrem, nezapomenout se připojistit. V dnešní době si lze připojištění sjednat okamžitě, stejně tak rychle lze provést i jeho uhrazení. Můžete se tedy připojistit v ten samý den, kdy se rozhodnete, že si skončíte bungee jumping, to nabízí například i Direct pojišťovna. Nezapomínejte si také dopředu zjistit všechny výluky týkající se vašeho pojištění a vždy u sebe noste doklad totožnosti a kontakt na asistenční službu. Tato služba je k dispozici nonstop, takže pokud se vám něco stane, kontaktujte ji co nejdříve, pro zajištění nejlepší možné pomoci.

*Interní informace pojišťovny Direct v období od 1.6.-31.7.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.