CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

15. 04. 2019

0 komentářů

V čínské ekonomice se blýská na lepší časy

 

Čínská ekonomika je po USA druhou největší ekonomikou světa. Z hlediska příspěvku k růstu světové ekonomiky je s velkou rezervou vůbec tou nejdůležitější ekonomikou, neboť přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, jak ukazuje následující graf. S nadsázkou se tak dá tvrdit, že pokud by čínská ekonomika dostala chřipku, světová ekonomika by dostala minimálně zápal plic.

Loading



 

Očekávané příspěvky k růstu světového HDP v roce 2019

Zdroj : Visual Capitalist

Čínská ekonomika se již několik let nachází ve fázi strukturálního poklesu dynamiky HDP, když se čínští vládní představitelé postupně snaží posunout strukturu ekonomiky směrem od investic ke spotřebě domácností. Investice totiž tvoří přibližně polovinu výstupu ekonomiky, přičemž ve vyspělých zemích se tento podíl obvykle pohybuje pouze okolo jedné pětiny. Čínští představitelé jsou si dobře vědomi faktu, že tato struktura ekonomiky není dlouhodobě udržitelná.

Mírné zpomalování čínské ekonomiky pokračovalo také v loňském roce s růstem HDP o 6,6 %. Ve světle růstu vyspělých zemí, včetně Česka, je to stále růst mimořádný, nicméně pro Čínu bylo toto tempo nejnižší za uplynulých 28 let. Na začátku letošního roku vypadala čínská makroekonomická data dosti bídně a investoři se logicky začali obávat, zdali v čínském hospodářství nedojde k tvrdému přistání.

Poslední data naštěstí potvrdila, že je na tom čínská ekonomika relativně lépe než na začátku roku. Mezi klíčové faktory lepšící se kondice čínského ekonomického draka patří stimuly ze strany monetární politiky, směřované na podporu poskytování úvěrů malým a středním podnikům, stimuly ze strany fiskální politiky v podobě daňových škrtů pro podniky a v neposlední řadě neustále propíraný pokrok v obchodních vyjednáváních mezi s USA s tím, že by mohla být obchodní dohoda na světě již do měsíce.

REKLAMA

Lepší situace se projevila mimo jiné tím, že velmi důležitý indikátor čínského průmyslového sektoru – index nákupních manažerů PMI – se v březnu výrazně zlepšil a jeho hodnota se vrátila nad padesátibodovou hranici oddělující expanzi od kontrakce. Vedle toho zaznamenaly na začátku roku enormně silnou rally čínské akcie, které oproti konci loňského roku vyskočily o masivních 30 %.

Světová ekonomika je stále ve slabší kondici, což v úterý potvrdil Mezinárodní měnový fond, který snížil odhad růstu světového HDP v letošním roce z 3,5 na 3,3 %, což je nejslabší tempo od globální finanční krize. Odhad na růst HDP Číny nicméně Mezinárodní měnový fond vylepšil o desetinu procenta na 6,3 %. Kolaps čínské ekonomiky nás tak velice pravděpodobně nečeká, naopak, vypadá to na zdravou stabilizaci.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *