CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

13. 08. 2014

0 komentářů

V českých e-shopech jsou platby bezpečné, využívá je více než třetina Čechů

 


 

Mezi nejbezpečnější oblast internetového nakupování patří platby na internetu, jež považuje řada Čechů za rizikové. „U zabezpečení plateb je situace v České republice poměrně dobrá, protože se využívají systémy třetích stran. Platební brány provozují buď přímo banky, nebo velké peněžní společnosti. Internetoví obchodníci tak nemají k platebním údajům zákazníků vůbec přístup,“ vysvětluje Ondřej Kudlík, jednatel společnosti igloonet, která se zabývá vývojem e-shopů. Podle Kudlíka jsou banky a poskytovatelé platebních bran v oblasti bezpečnosti na internetu velmi obezřetné a jejich bezpečnostní systémy patří k těm nejsofistikovanějším. V porovnání s USA, kde si mnoho firem řeší placení kartami vlastními silami, lze tedy online platby v ČR považovat za velmi bezpečné.

Zranitelným místem e-shopů je naopak jejich infrastruktura, tedy zabezpečení serverů, které obchodníci využívají k provozování byznysu. Mezi časté bezpečnostní přešlapy patří například nevhodné zabezpečení serveru a jeho nedostatečná údržba. „I když je systém e-shopu vyvíjen jako robustní řešení, slabinou může být ochrana samotného serveru, na kterém obchod a databáze běží. Útoky proto mohou cílit na získání osobních údajů zákazníků,“ upozorňuje Lenka Uzun ze společnosti Servodata. Relativně častou bezpečnostní chybou je i špatně nastavený systém administrátorů, tedy stav, kdy má více osob práva zásadně zasahovat do informační struktury online obchodu či hromadně zkopírovat velké množství dat.

Osobní údaje a obchodní data však nejsou jediným středem zájmu online útočníků. V posledních letech přibývá i DDoS útoků, kterými lze paralyzovat chod e-shopu. Tyto útoky mohou vznikat na objednávku, jako výsledek konkurenčního boje s cílem poškodit dobré jméno společnosti a zdiskreditovat ji před zákazníky. „Při řešení bezpečnostních otázek obchodníci často zapomínají na ochranu před přetížením serverů a metody zálohování dat. Ztráta objednávek, chybějící kontakty na zákazníky nebo nedostupné webové stránky přitom mohou být pro malé a střední e-shopy likvidační,“ vysvětluje Lenka Uzun ze Servodat.

Podle odborníků na internetovou bezpečnost pozná zákazník stupeň zabezpečení e-shopu jen těžko. „Určitou indikací bezpečného obchodu je použití šifrování. Pokud zákazník vidí v objednávce či po přihlášení před webovou adresou slovo https a ikonu zámku, může si být jistý, že si obchod dává na bezpečnosti svých dat záležet.  Je-li vedle adresy vidět i zelený název společnosti, prošel e-shop rozšířenou validací, a je tedy jisté, že se nejedná o falešný web,“ objasňuje Kudlík z igloonetu. Vodítkem pro rozpoznání seriózního e-shopu je i způsob obnovy zapomenutého registračního hesla. E-mailem by nikdy nemělo dorazit samotné heslo. Zákazník by měl naopak obdržet pouze odkaz na změnu hesla, ideálně s omezenou platností fungování. Tento postup totiž chrání před zneužitím zákaznického účtu nepovolanými osobami.

Oslovení experti na internetovou bezpečnost se shodují, že útoků na weby, webové aplikace a e-shopy přibývá. Většina útoků přitom není nikde reportována a probíhá každý den a automatizovaně. „Počet těch opravdu sofistikovaných útoků se moc nemění. Rozhodně
se zvětšuje objem jednodušších útoků, k jejichž provedení si hackeři vystačí s útočným programem staženým z internetu,“
podotýká Michal Špaček, nezávislý vývojář a specialista na bezpečnost webových aplikací

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *