CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

23. 11. 2021

0 komentářů

V Česku neustále roste počet zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům přispívají na penzijní spoření

 

O 22 procent se ve srovnání mezi roky 2016 a 2020 zvýšil počet zaměstnavatelů, kteří využívají penzijní spoření jako benefit pro své zaměstnance a přispívají na něj. Vychází to z dat ČSOB Penzijní společnosti.  Nejčastěji zaměstnavatelé přispívají 1 000 korun měsíčně.

Loading



 

„I v letošním roce evidujeme další nárůst počtu zaměstnavatelů, kteří na penzijní spoření přispívají. A již nyní za období prvních tří čtvrtletí jsme na hodnotách loňského roku. Zaměstnavatele na penzijním spoření nejvíce oceňují daňovou úsporu, díky které mohou získat až 50 000 korun ročně za každého zaměstnance. Produkt je navíc podpořen statním příspěvkem a zaměstnanec tak dostává nejen příspěvek od svého zaměstnavatele, ale také od státu, a navíc si spoří svou částku a vše se mu dále zhodnocuje dle zvolené investiční strategie,“ říká k datům Václav Lokaj, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Data také ukazují, že dlouhodobě mírně převažuje počet mužů, kteří dostávají příspěvky zaměstnavatele na penzijní spoření (52,3 %), oproti ženám (47,7 %). Muži mají také v průměru vyšší měsíční příspěvek 1149 korun, zatímco ženy přijímají průměrně 845 korun.

Daří se i životnímu pojištění se státní podporou

Dalším stále více využívaným zaměstnaneckým benefitem je životní pojištění s příspěvkem zaměstnavatele. Firma může svému zaměstnanci přispět částkou až 50 tisíc ročně.

REKLAMA

„Je to oboustranně výhodné. Příspěvek je pro zaměstnavatele daňově uznatelný a je osvobozen od odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci se naproti tomu k jeho vlastnímu příspěvku v kombinaci s tím od zaměstnavatele významně zhodnocují finanční prostředky, které může po uplynutí zákonné lhůty využít na co bude chtít. Příspěvek zaměstnavatele je na straně zaměstnance navíc osvobozen od daně z příjmu. Když tohle všechno vezmete v potaz, máte jeden z nejlepších způsobů, jak dlouhodobě zhodnotit své peníze,“ uvedl Milan Březina, ředitel produktu životního pojištění ČSOB Pojišťovny. Kromě toho pojištění skýtá další možnosti.

„Zaměstnanec tak může nejen ušetřit zajímavé peníze, ale zároveň být kvalitně pojištěný pro případ neočekávané události,“ dodal Březina.

Firmy benefity se státním příspěvkem vítají

Oblíbenost penzijního spoření jako benefitu se rychle rozrůstá mezi tradičními českými i zahraničními firmami.

REKLAMA

„V Emcu jsou příspěvky na pojištění velmi oblíbeným benefitem. Našim zaměstnancům aktuálně dáváme na výběr, zda chtějí přispívat na penzijní nebo také na životní připojištění,“ říká Hana Pavlíková, HR manažerka společnosti Emco.

Mezi zahraniční zástupce, kteří benefit běžně využívají, patří například pražská pobočka společnosti ExxonMobil. „ExxonMobil v souladu se svou základní firemní hodnotou Care, péče, podporuje zaměstnance v různých životních fázích. Náš program FlexxFund je benefit dostupný pro všechny zaměstnance a skládá se ze soukromého životního pojištění a penzijního spoření. Zaměstnanci si mohou vybrat, zda budou využívat jeden nebo oba fondy. Příspěvky pak odvádí jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel. Tento benefit poskytuje daňové zvýhodnění a pomáhá zaměstnancům plánovat jejich budoucnost,“ vysvětluje Kim Leith, HR Manager Czech Republic & Hungary.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozhovor: Penzijku bude první pilíř dominovat ještě dvě až tři generace

Demografický vývoj, který zvyšuje podíl lidí důchodového věku, je klíčovým argumentem pro neodkladné řešení důchodové reformy. Jak v rozhovoru pro Investujeme.cz upozornil Pavel Vaněk, ředitele penzí a investic ve finanční skupině UNIQA, nad změnou penzijního systému by měla panovat široká shoda napříč politickým spektrem a měla by vznikat […]

Text: Milan Vodička

Foto: Uniqua

07. 04. 2022

peníze - mince - bankovky

Transformované fondy nevydělaly. Riziko se ale snižuje

Transformované fondy při rostoucí inflaci i úrokových sazbách zažívají těžké časy. V loňském roce inflaci nepřekonal žádný a i nejlepší ztratil reálně 1 %. Situace se ale postupně zlepšuje a riziko fondů se snižuje.

Text: Petr Zámečník

25. 06. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *