Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

V centru Prahy včera zazněly tóny skotských dud jako kdysi u Waterloo

Investice 19.06.2015 | 10:19 0 Komentářů

K letošnímu dvoustému výročí slavné Bitvy u Waterloo vydává Česká mincovna v těchto dnech dvojici pamětních medailí. Jejich autorem je renomovaný akademický malíř Karel Zeman, pro něhož se tato tematika stala srdeční záležitostí. Místo Napoleona Bonaparteho však na medaili zobrazil vítěze bitvy, a to Brita Arthura Wellesleyho, prvního vévodu z Wellingtonu, a jeho muže – skotské horaly, kteří zpečetili Napoleonův osud. (Tisková zpráva: Česká mincovna)  

Při příležitosti uvedení pamětních medailí uspořádala Česká mincovna Karlu Zemanovi autogramiádu na své pražské prodejně v pasáži České národní banky. „Abychom přidali na autenticitě, přizvali jsme dnes skotské dudáky. Za jejich doprovodu si mohli čerství majitelé medailí připít s autorem francouzským koňakem nebo skotskou whisky,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Zlaté a stříbrné medaile jsou součástí širšího autorského cyklu „Dějiny válečnictví“, zlatá uncová vychází v omezeném nákladu 100 kusů a prodávat se bude za 46 950 Kč, stříbrných mincovna vyrazí 500 kusů a k mání budou za 1 990 Kč.

Autor medailí, grafik, medailér, ilustrátor a sochař Karel Zeman je dvojnásobným držitelem ocenění v soutěži „O nejkrásnější knihu roku“ a dalších cen v Belgii, Německu a Itálii. Kromě pražských výstav bylo jeho dílo ke zhlédnutí například v San Francisku, Havaně, Sofii, Kodani, Mainzu, Berlíně atd. „Měl jsem možnost se aktivně účastnit rekonstrukcí bitvy u Waterloo a zažít pestrost uniforem připomínající onu událost. Vybavuji si skotské horaly, které do útoku vedla vysokou zelenou trávou dudácká kapela. Právě proto jsem portrét Wellingtona, vítěze nad Napoleonem, doplnil skotskými horaly od 92. pluku, které do bitvy doprovází svou hrou dudák,“ říká k medaili její tvůrce, Karel Zeman.

Na reverzní straně medaile se seržant Charles Ewart od Scots Greys zmocňuje francouzské orlice 42. pluku, pluku do té doby zvaného „neporazitelní“. Seržant Ewart na ukořistění trofeje vzpomíná. „To při prvním útoku jsem na nepříteli ukořistil orlici, on i já jsme o ni svedli tvrdý souboj, on se vyšvihl a chtěl mě zasáhnout do obličeje, já ránu kryl a rozťal jsem mu hlavu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.