Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

V březnu poklesla průměrná cena povinného ručení o 160 korun, v Praze byla dokonce nejnižší v historii POVIndexu

Pojištění 27.04.2021 | 12:19 0 Komentářů

Broker Consulting POVIndex zaznamenal v březnu meziměsíční pokles o 2,4 %. Průměrná hodnota povinného ručení tak poklesla o 160 korun na 6 522 korun, což je nejnižší hodnota od začátku tohoto roku. Loni v březnu přitom byla hodnota POVIndexu o bezmála tři sta korun vyšší, a sice 6 819 korun. K letošnímu březnovému snížení přispěly především úpravy ceníků několika pojišťoven, které se nejvýrazněji projevily snížením sazeb v Praze. Zde se tak průměrná výše pojistného dostala vůbec nejníže za celou historii POVIndexu.

„Úpravy ceníků některých pojišťoven směrem dolů se v březnu nejvýrazněji promítly do cen povinného ručení v Praze, kde se průměr pojistného ustálil na částce 7 206 korun. Jde o vůbec nejnižší částku v Praze od zahájení sledování POVIndexu v roce 2019. V případě menších měst činil průměr pojistného 5 838 korun,“ komentuje březnový vývoj cen Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

POVIndex uvádí průměr cen za celou Českou republiku, přičemž v jednotlivých regionech je průměrná cena odlišná. V Praze se ceny povinného ručení pohybují v průměru o 9,5 % výše, naopak řidiči v menších městech typu Benešov za něj zaplatí průměrně o 11,7 % méně. Zatímco letos v březnu činil v Praze průměr ročního pojistného pro vozidla 7 206 Kč, ve stejném období minulého roku to bylo 7 646 Kč. U malého města je meziroční rozdíl cen menší, jak ukazuje porovnání aktuální hodnoty 5 838 Kč s loňskou 5 992 Kč.

Připojištění k povinnému ručení

Povinné ručení musí mít ze zákona uzavřené každý majitel motorového vozidla, které má přidělenou registrační značku, technický průkaz anebo je používáno na veřejných komunikacích. „Vzhledem k tomu, že z povinného ručení jsou kryty náklady způsobené poškozenému, pojištěný řidič by se měl chránit jinak. Vedle havarijního pojištění má na výběr celou škálu připojištění, která pojišťovny nabízejí k povinnému ručení. Při výběru vhodného připojištění je třeba zvážit, jaké služby navíc oproti zákonnému pojištění daná pojišťovna nabízí,“ upozorňuje Jiří Váchal. Zde jsou některé typy připojištění:

Pojištění asistenčních služeb zajišťuje v nonstop provozu technickou konzultaci a pomoc v případě nehody či poruchy vozidla. Může dále zahrnovat opravu či odtažení vozu, poskytnutí náhradního vozu či zajištění náhradní dopravy. Základní asistenční služby jsou obvykle v ceně povinného ručení, rozšířené asistenční služby je vhodné si připojistit.

Pojištění pro případ střetu se zvěří (zvířetem) pokrývá škodu způsobenou jak střetem se zvířetem na silnici, tak poškozením části zaparkovaného vozu (např. rozkousané kabely).

Úrazové pojištění lze sjednat pro řidiče vozu i pro ostatní cestující. Při zdravotních následcích nehody může být použito např. k vyplacení ušlé mzdy nebo k pokrytí nutných léčebných výloh.

Pojištěním skel lze uhradit náklady na výměnu poškozeného skla, ať už jde o čelní sklo, či ostatní skla vozu.

Pojištění živelných pohrom dokáže zmírnit škody, které na vozidle může způsobit požár, povodeň, vichřice či kroupy.

Pojištění přímé likvidace je vhodné v případě nehody, kterou řidič nezaviní. Jeho pojišťovna za něj vyřídí veškerou komunikaci s pojišťovnou viníka, také uhradí škody, případně i poskytne náhradní vozidlo.

Pojištění proti odcizení vozidla zajistí řidiči vyplacení pojistného v případě, že mu byl odcizen celý vůz.

Pojištění proti vandalismu pak řidič využije ve chvíli, kdy jeho vůz poškodí cizí osoba.

Typů připojištění k povinnému ručení je na trhu k dispozici mnohem více, závisí na nabídkách konkrétních pojišťoven.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.