CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

27. 10. 2014

0 komentářů

Úterní státní svátek by mohl ovlivnit volatilitu domácí měny

 


 

Nervozita kolem dalšího vývoje eura se kromě jiného zvýšila v důsledku očekávaného zveřejnění výsledků zátěžových testů 130 největších evropských bank. Na trhu se objevily informace, že některé finanční ústavy těmito testy neprojdou. Naopak nejnovější ekonomické ukazatele z USA potvrdily pokračující mírné oživení amerického hospodářství a také malé zvýšení inflačních tlaků. Ve Velké Británii údaje ukázaly na pokles spotřebitelské poptávky, ale zápis z posledního měnového zasedání Bank of England odhalil, že dva z devíti členů výboru i nadále hlasovali ve prospěch zvýšení úrokových sazeb. Výrobní index PMI z Číny neměl na sentiment investorů příliš velký dopad navzdory jeho částečnému zlepšení. Zvýšení averze obchodníků vůči riziku nastalo v polovině týdne, kdy došlo k přestřelce v budově kanadského parlamentu. Největší pohyb týdne však nakonec zaznamenal novozélandský dolar. Ukazatel inflace za třetí čtvrtletí vykázal oproti předchozímu období výrazný pokles, čímž se snížily šance na brzké zvýšení úrokových sazeb. To byl pro dolar negativní signál a v důsledku toho se tak ocitl pod prodejním tlakem. 

Koruna minulý týden kopírovala vývoj ve středoevropském regionu a ve vztahu k euru i dolaru si připsala výrazné ztráty. Vzhledem k absenci domácích ekonomických ukazatelů se tak koruna propadla na téměř 4-leté minimum k dolaru a 6-týdenní minimum vůči euru. Na adresu české ekonomiky se během týdne také vyjádřil guvernér ČNB Singer, který uvedl, že ekonomika ČR sice vykazuje známky zlepšení, nicméně v poslední době převažují rizika v podobě externích vlivů. Ztráty, které koruna utrpěla vůči dolaru, ji nakonec srazily i ve vztahu k euru.

Hlavní události tohoto týdne

Úterní státní svátek v ČR by mohl ovlivnit obchodování s domácí měnou. V prostředí nízké likvidity by koruna mohla zaznamenat nárůst volatility, čehož jsme byli svědky již v minulosti. Během tohoto období by evropští dovozci i vývozci mohli zvážit využití zajišťovacích instrumentů. Z pohledu ekonomických makrodat se obchodníci s korunou žádných nových údajů opět nedočkají. V důsledku toho by největší dopad na korunu mohlo mít měnové rozhodnutí FOMC.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká republika

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze - graf - čas - stopky - eura - bankovky a mince

Kdo diktuje růsty a propady akciových trhů?

V pátek skončilo druhé čtvrtletí a též první pololetí a vysvědčení na Wall Street u indexu S&P 500 dosáhlo 17% růstu od začátku roku. To je stejně potěšující, jako samé jedničky mé dcery na jejím vysvědčení z 6. třídy.

Text: Roman Koděra

02. 07. 2019

Peníze - hnízdo - bezpečí

Fond-show: J&T Money

J&T Money je velmi oblíbený konzervativní fond. Jeho nevýhodou je vysoká koncentrace kreditního rizika. Na oplátku nabízí investorům stabilní výnosy s minimální volatilitou, reálně lze s velkou pravděpodobností očekávat v následujících dvou letech výnosy kolem 2 % p.a.

Text: Jan Traxler

17. 04. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *