Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Utahování měnové politiky v Maďarsku je za humny

BankyInvestice 29.01.2019 | 18:20 0 Komentářů

Maďarská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny, tak jak se očekávalo. Vzhledem k sílícím inflačním tlakům však bude podle našeho očekávání muset v letošním roce začít měnové podmínky postupně utahovat. V tomto smyslu se nedávno vyjádřil i viceguvernér Marton Nagy, který prohlásil, že utahování měnových podmínek může být za rohem. Prvním krokem bude podle našeho názoru opuštění nestandardní měnové politiky a omezení nabídky devizových swapů, jejichž objem v současné době činí 7,22 mld. USD. K těmto krokům by centrální banka mohla přistoupit již na svém březnovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou inflační prognózu. Dalším krokem by mohlo být zvýšení jednodenní depozitní sazby, která se nyní nachází v záporu (-0,15 bb).

Koruna se dnes usadila v úzkém pásmu 25,74-25,78 CZK/EUR. Únorové zvýšení sazeb totiž není vůbec jisté, a tak se domácí měně na silnější úrovně nechce. Nová prognóza centrální banky bude podle nás ovlivněna nižšími cenami zahraničních průmyslových výrobců, slabší zahraniční poptávkou i geopolitickými riziky. Je tedy otázka, zda bankovní radu přesvědčí, že už přišel čas na další zvýšení sazeb anebo slovy Tomáše Holuba mohou sazby zůstat dvě až tři zasedání beze změny. Na silnější úrovně koruně nepomohl ani Vojtěch Benda, který v rozhovoru pro Roklen24 prohlásil, že prostor pro zvyšování sazeb v české ekonomice ještě je. „Jestli jsou to tři nebo dvě zvyšování, uvidíme podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika u nás a v zahraničí“, dodal. Na vyjádření však koruna nereagovala.

Mnoho legrace si dnes neužily ani ostatní regionální měny. Polský zlotý oslabil o 0,1 % na 4,297 PLN/EUR, maďarský forint si naopak o 0,1 % polepšil (na 317,2 HUF/EUR).

Regionální kalendář mnoho impulzů nenabídne

Regionální měny budou muset zítra hledat impulzy na zahraničních trzích. Zveřejněna bude pouze prosincová maďarská míra nezaměstnanosti, která bude pravděpodobně stagnovat na úrovni 3,6 %. Jednu z posledních šancí na vystoupení mají i zástupci ČNB, kterým ve čtvrtek začíná mediální karanténa. Jinak je regionální kalendář prázdný.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.