Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Úspěšný týden pro českou měnu

Investice 12.01.2018 | 17:48 0 Komentářů
Z pohledu kurzového vývoje byl tento týden pro českou měnu úspěšný, když si nepatrně polepšila. Mírné zakolísání zaznamenala ve středu týdne, když se kurz krátce dostal přes 25,60 CZK/EUR. Důvodem byla zveřejněná inflační data za prosinec.

Celková inflace ve výši 2,4 % zaostala o desetinu za předpokladem ČNB. Významnou deceleraci vykázala podle našich propočtů jádrová inflace. Nicméně ostatní zveřejněná data potvrdila robustnost současného ekonomického vývoje. ČNB podle nás bude pokračovat v utahování měnové politiky. Koruna tak v závěru týdne testovala hladinu 25,50 CZK/EUR. Okolní regionální měny byly naopak tento týden spíše pod výprodejním tlakem.
ČNB bude letos podle guvernéra Rusnoka letos pokračovat v utahování měnových podmínek. To bude podle něj probíhat prostřednictvím zhodnocování koruny (i když oproti loňskému roku pomalejším tempem), tak přes vyšší sazby. ČNB pro letošek ve své prognóze počítá s dvojím zvýšením sazeb. Naše předpoklady jsou o něco optimističtější. Korunu ke konci roku vidíme na 24,70 CZK/EUR, sazby o celý procentní bod výše. Data z reálné ekonomiky publikovaná tento týden potvrdila robustnost růstu. Silná domácí i zahraniční poptávka se projevila nejenom v dynamice zahraničního obchodu, ale i silné průmyslové výrobě, rekordním počtu volných pracovních míst (prosincový vzestup nezaměstnanosti byl pouze sezónní záležitostí) i maloobchodních tržbách.  Data sektorových účtů za Q3 17 odhalila, že firmy bojují s rostoucími tlaky na růst mezd vyšší mírou investic a zlepšujících se produktivitou. To je jediná cesta jak v situaci zvyšujících se mezd a posilující koruny neztratit konkurenceschopnost.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.