Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

USF posiluje samoregulační funkci a ochranu klientů finančních poradců – v etické komisi nově zasednou nezávislé osobnosti finančního trhu

Etickou komise USF posilují nezávislí odborníci z řad akademiků, právních expertů i institucí ochrany spotřebitele. Důsledkem bude větší nezávislost a také kredibilita rozhodnutí, s jasně pozitivním dopadem na ochranu klientů.

Etická komise USF je místem, kam mohou klienti zasílat své stížnosti při podezření na neetické praktiky členů unie. Sama také vyvíjí proaktivní ochrannou činnost ve formě monitoringu jednotlivých firem (tzv. signální systém EPEK – reporting stížností došlých na jednotlivé členské společnosti) a řešení systémových problémů trhu zprostředkovatelů a poradců. Nyní se budou na obou činnostech podílet také tři nezávislí experti: Ing. Václav Křivohlávek, CSc., JUDr. Vlastimil Pihera, Ph.D. a Ing. Libor Novák.

Ing. Jiří Šindelář, Ph.D., předseda představenstva a výkonný ředitel USF, k tomuto významnému kroku uvádí: „Etická komise je významnou součástí unie, od roku 2006 řešila přes dvě desítky stížností a drtivá většina z nich byla vyřešena k vzájemné spokojenosti klienta i dané společnosti. Nikdy jsme nechtěli tuto samozřejmou činnost přehnaně medializovat, preferujeme výsledky a poctivou práci před marketingovými prohlášeními. Přesto považuji za vhodné veřejnost informovat o nových členech etické komise, kteří mohou pomoci ještě zvýšit její nezávislost a také kredibilitu všech přijatých rozhodnutí.“

Ing. Václav Křivohlávek, CSc. za nově kooptované experty doplňuje: „Etickou komisi  považuji obecně za velmi významnou součást struktury každé instituce, zejména pak takové instituce, která sdružuje právnické či fyzické osoby s aktivitami na finančním trhu. Může sloužit, a já si velmi přeji, aby sloužila, ke zkvalitnění  chování všech, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky  po finančních produktech. Tomuto cíli jsem věnoval mnoho úsilí  jako ředitel státního dozoru Ministerstva financí a zkušenosti takto získané  se budu snažit  uplatňovat i v pozici nového člena Etické komise USF.  Aktivity komise podle mého názoru musí směřovat nejen do etické oblasti, ale také do oblasti vzdělávání, protože mnoho chyb vyplývá zcela jistě i z neznalosti nebo nepochopení základních principů aktivit v souladu s právem České republiky.“

Ing. Václav Křivohlávek, CSc. je emeritním ředitelem odboru Úřad státního dozoru v pojišťovnictví a penzijním připojištění Ministerstva financí ČR. V současné době působí jako zástupce vedoucího Katedry financí Vysoké školy finanční a správní (VŠFS), zaměřuje se zejména na pojišťovnictví a doplňkové penzijní systémy.

JUDr. Vlastimil Pihera, Ph.D. působil v právním odboru Komise pro cenné papíry, od roku 2008 je advokátem advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík se specializací na cenné papíry, kapitálové trhy a kolektivní investování.

Ing. Libor Novák je ředitelem Sdružení českých spotřebitelů, o.s. SČS je nejstarším sdružením na ochranu spotřebitele v ČR a v rámci komplexního poradenství pro spotřebitele se věnuje též problematice nabídky nejrůznějších finančních produktů pro spotřebitele.

 

6 komentářů: “USF posiluje samoregulační funkci a ochranu klientů finančních poradců – v etické komisi nově zasednou nezávislé osobnosti finančního trhu”

 1. Podvedená klientka AWD napsal:

  USF už nepomůže ani Pánbůh, když jsou jejími členy takové dvě zlodějské bandy jako AWD a OVB. Obzvláště když v jejím představenstvu sedí prolhaný gauner Manhalter z AWD, který tvrdí, že „samozřejmostí ochrana investora je i investiční dotazník“ (viz zde http://www.in­vestujeme.cz/im­mofinanz-aneb-akcie-v-rukou-financnich-poradcu) a přitom ti jeho grázlové nabízeli akcie Immofinanz konzervativním investorům jako zcela bezpečný nemovitostní fond. Ale poradenství bylo podle něho v pořádku! Z těch keců Šindeláře o nějakém monitoringu jednotlivých firem je mi vážně nanic. K čemu je nějaké monitorování, když ti zloději stále nabízejí IŽP jako výhodné spoření! A to jejich řešení stížností jsem zažila na vlastní kůži. Směšná fraška a ztráta času! Stížnost nechají nějakou dobu ležet, aniž by odpověděli na jedinou otázku, a pak člověku napíšou, že všechno podepsal, tak co by vlastně chtěl, že! Ale klienti byli s takovým řešením spokojení. No, když to tvrdí Šindelář!

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   A co chcete, když jste to podepsala? Právně je to nejspíš v pořádku, pokud to nebylo pod nátlakem. Obávám se, že s tímto nemáte šanci nic udělat. Mimochodem, konzultovala jste tuto věc s právníkem?

   • Podvedená klietka AWD napsal:

    Všichni ti, co si stěžují, podepsali, protože kdyby nic nepodepsali, nevznikla by jim žádná škoda, a tudíž by si nemuseli na nic stěžovat. Lidé podepisují na základě falešných informací těch gaunerů. Kdysi ani podepsané smlouvy neplatily, pokud byly v rozporu s dobrými mravy, to znamená, že byly výhodné pouze jednostranně. Smlouvy IŽP, kteří ti gauneři uzavírají s klientelou, jsou výhodné pouze pro ně, ale všem těm slavným etickým komisím i dozorčím orgánům státu je to putna.

    • Původní kolemjdoucí napsal:

     Je to podle práva? Pokud jste přesvědčená že jste se stala obětí podvodu, podnikla jste kroky, které Vám zákon umožňuje? Pokud ano, podělte se s námi o to, jak to probíhalo. Pokud ne, nemáte si nemáte na co stěžovat. Budu opakovat svoji otázku, konzultovala jste údajný podvod s právníkem? A k tomu kdyby… víte jak se to říká o tom psovi?

     • Podvedená klientka AWD napsal:

      Samozřejmě, že jsem to konzultovala, ale údajně je to promlčené. Pokud umíte německy, přečtěte si tohle:
      http://diepres­se.com/home/wir­tschaft/boerse/730104/AWD-muss-wegen-Falschberatung-36000-Euro-zahlen?from=si­marchiv
      Vídeňský soud přiznal odškodnění rakouské důchodkyni, která na radu AWD investovala do Immofinanz. Ta paní rovněž všechno podepsala, ale stejně soud vyhrála. Soud jednoduše rozhodl, že paní neměla žádné znalosti o cených papírech, žádné akcie nechtěla a naopak si přála bezpečnou investici. Všechno proběhlo v letech 2005 a 2006, takže téměřve stejné době jako můj případ, ale promlčeno to není. Jo, někde je právní stát a někde právní džungle. A jen tak mimochodem, já si v diskuzích nestěžuji, pouze informuji o podvodném jednání té gaunerské bandy.

      • Původní kolemjdoucí napsal:

       Domnívám se, že na vyplnění Investičního dotazníku není třeba mít znalosti o cenných papírech. Po jeho vyplnění vyjde výsledek, podle kterého se určí jaký je to typ investora. Pokud vám vyšlo konzervativní a investovala jste do akcií, pak by s tím snad šlo něco dělat. Pokud jste odmítla na otázky odpovědět, případně souhlasila s tím, že investujete dobrovolně do instrumentů které nejsou pro vás vhodné, pak s tím asi nic neuděláte. Zkuste televizi, jestli je to nebude zajímat a nevytvoří podobný pořad o AWD jako německá televize.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.