Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Úrokové sazby ČNB navzdory očekáváním dále porostou

BankyInvestice 07.01.2019 | 17:26 0 Komentářů

Poslední dny českým trhem hýbe inverze výnosové křivky úrokových swapů. Ještě v říjnu trh očekával růst úrokových sazeb ČNB téměř až na 2,5 % v horizontu dvou let. V současnosti však už nepočítá ani s jedním a naopak očekává pokles sazeb. Tento pokles se promítl i do výnosů státních dluhopisů, jejichž výnosová křivka se v posledních dnech v kratších splatnostech také invertovala.

Tato inverze je způsobena řadou faktorů, které se sešly v nejhorší chvíli. Poslední statistiky inflace se liší až o několik desetin procentního bodu od prognózy ČNB, což si trh vykládá jako důvod pro přerušení dalšího zvyšování úrokových sazeb. Zároveň poslední tiskové konference guvernéra J. Rusnoka nepřekypovaly jestřábím naladěním, což opět vysílá signály trhu, že další zvyšování sazeb už nepřijde. Navíc poslední zprávy z USA a Číny naznačují, že oba tyto motory globální ekonomiky zpomalují. A aby toho nebylo málo, tohle vše se odehrává na přelomu roku, kdy je pro trh typická nízká likvidita.

Podle našeho názoru se tak jedná o shodu náhod a neporozumění trhu. Tiskové konference guvernéra Rusnoka již tradičně končí nezamýšleným holubičím vyzněním a ani současné zpomalení inflace nelze považovat za důvod konce zvyšování sazeb.  Celková inflace skutečně zpomalila, ale její jádrová složka (inflace očištěná o volatilní ceny potravin a energií) naopak roste. V listopadu dosáhla 2,4 % a například ceny služeb vzrostly meziročně až o 3,3 %. V novém roce pak očekáváme, že celková spotřebitelská inflace opět vzroste a dokonce se přiblíží ke třem procentům hlavně z důvodu vyšších cen energií. Navíc letos bude pokračovat rekordní růst mezd, který podpoří i další růst samotné jádrové inflace. Důvody pro další zvyšování úrokových sazeb tak přetrvávají a trh si poslední události špatně interpretuje. Proto očekáváme, že se současná inverze výnosové křivky vrátí k rostoucímu tvaru, ačkoli výrazně ploššímu než v minulosti, a samotné sazby dále porostou. Nutno však dát za pravdu trhu, že konec zvyšování úrokových sazeb ČNB se blíží, jen to nebude tak brzo, jak v současnosti trh očekává.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.