CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

14. 12. 2016

0 komentářů

Subjekty:

UNIQA varuje: sporty na sněhu s sebou nesou různá rizika

 


 

Češi jezdí rádi na hory. Ze statistik ale vyplývá, že si tam stále častěji přivodí úraz. Z pohledu UNIQA pojišťovny je každé čtvrté poranění ze zimní dovolené vážné a může zanechat následky. Je to dáno mnoha faktory. Sportující veřejnost vyjíždí stále více na hory do zahraničí, kde jsou náročnější terény, i když jsou sjezdovky zpravidla upravené. Široké a přehledné tratě vedou k přeceňování schopností, často se mění i poměry na svahu v různých nadmořských výškách. Svoji roli hraje i umělý sníh, který je v mrazech ledovatější a rychlejší, a pády tudíž méně ovladatelné a tvrdé. Mnoho lidí také jde vědomě do rizika, když opouští vyznačené cesty a dopřává si nebezpečné zážitky mimo sjezdovky.

Při lyžování na našich horách v ČR se každoročně zraní téměř čtyři tisícovky lidí, přičemž téměř polovina připadá na vyznavače snowboardingu. Tento podíl je více než dvojnásobný ve srovnání s cizinou. Horská služba zasahuje na našem území zhruba 55krát denně, nejvíce v Krkonoších. Přibližně dvacet lidí každoročně na českých sjezdovkách (nebo mimo ně) na následky úrazu bohužel umírá.

Nejčastěji řeší UNIQA u lyžařů poranění kolen (cca 38 %), holení a kotníků nebo paží. Naopak u snowboardistů dominují úrazy horních částí těla: zápěstí a paží (více než 30 %), ramen a klíčních kostí. Úrazy hlavy a zad si způsobí zhruba dvakrát častěji rovněž snowboardisté. A ty jsou také zpravidla nejvážnějšími pojistnými událostmi.

A jak úrazům při sportování na sněhu předcházet? Užitečné je dodržovat základní pravidla:

–        Dobře si zkontrolovat vybavení před odjezdem na hory a provést údržbu.

REKLAMA

–        Nikdy nevyjíždět na sjezdovku bez přilby.

–        Před první jízdou se rozcvičit a zahřát organismus pohybem.

–        Každý den okolo poledne a třetí den pobytu na horách zařadit přestávku.

–        Nepřeceňovat své síly a chovat se ohleduplně k ostatním.

REKLAMA

–        Nepřehánět to se svařákem nebo grogem, ta raději nechte až na večer.

Dalším neradostným fenoménem lyžování jsou kolize na sjezdovce. Ty se mohou zejména v zahraničí výrazně prodražit, způsobí-li náš sportovec újmu cizinci. Populace ve vyspělých zemích je zvyklá vymáhat náhradu za fyzickou i psychickou újmu zcela běžně u soudu. Proto se vyplatí si sjednat v rámci cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti. Z něho lze pak uhradit odškodné za úraz a léčení, ušlý zisk, ale také třeba za dočasnou výpomoc v domácnosti. Často tyto částky šplhají až do milionů korun, zejména je-li na postižené osobě závislých více rodinných příslušníků.

Jak se zachovat, stanete-li se nechtěně účastníkem takové události, při níž utrpí někdo úraz ?

–        Vyfoťte místo nehody, vyhotovte plánek.

–        Vyžádejte si kontakty na svědky události.

–        Ohlaste událost horské službě nebo policii. Současně je žádoucí vyrozumět o kolizi s popisem události také asistenční službu z cestovního pojištění a dbát jejích pokynů pro další postup.

–        Je-li podezření na požití alkoholu u protistrany, trvejte na testu.

–        Veškerou dokumentaci a doklady předejte po návratu pojišťovně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *