CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

18. 08. 2022

0 komentářů

UNIQA: Jak letos omezuje covid-19 naše dovolené?

 

V posledních měsících bylo ústřední téma dvou uplynulých let, totiž koronavirová pandemie, poněkud zatlačeno do pozadí jinými aktuálními starostmi a obavami. Neznamená to však, že by nás covid-19 opustil. Během léta jsme naopak znovu konfrontováni se zvýšeným výskytem onemocnění. Jak moc se aktuálně podepisuje na našich zahraničních dovolených? Shrnuli jsme dosavadní data z pojistných událostí spojených s covidem a porovnali s pandemickými roky 2020 a 2021.

Loading



 

Dobrou zprávou je, že průběh nemoci je letos u většiny pacientů lehčí než v minulosti. Málokdy je zapotřebí hospitalizace. Vakcinace obyvatelstva splnila svůj účel. Odráží se to i v řešení pojistných událostí z cestovního pojištění. Hned na začátku je ale třeba říci, že se výrazně zmírnily podmínky pro cestování, a většinou už se nevyžaduje testování na koronavirus ani při vjezdu do navštívené země, ani při návratu do ČR, což může statistiky v porovnání s loňskem zkreslovat.

V roce 2021 bylo za první 3 čtvrtletí zaznamenáno celkem 160 pojistných událostí z cestovního pojištění UNIQA v souvislosti s onemocněním covidem-19 v zahraničí. V letošním roce (bez srpna) to zatím bylo necelých 130 případů. A to je kvantitativně v podstatě podobná situace. Potvrzuje to i první prázdninový měsíc červenec, kdy byla jak letos, tak i loni zaznamenána dvacítka hlášení pojistných událostí tohoto druhu.

Rozdíl je v náročnosti dalšího plnění z pojištění léčebných výloh a repatriace nemocného. Zatímco loni i předloni řešila asistenční služba s postiženými klienty často nejen jejich testování a medikaci, ale také hospitalizaci a následně šetrnější repatriaci domů, letošní potřeby se spíše omezují na testování a následnou izolaci po pozitivním výsledku. To znamená prodloužení pobytu plus u části klientů zajištění náhradní dopravy zpět do ČR. Loni a předloni byla běžná i různě dlouhá hospitalizace, včetně nákladného ošetřování na jednotkách intenzivní péče. Poté bylo třeba organizovat speciální transporty domů s lékařským doprovodem. Ty letecké vyšly zpravidla na desítky tisíc nebo statisíce korun.

Letošní průměrné náklady činí zatím cca do 30 000 korun (na testování nemocné osoby, na ubytování v izolaci, případně na náhradní dopravu domů). Z roku 2020 a 2021 ovšem registrujeme mnohem závažnější průběhy onemocnění. Nejnákladnější případ spojený s tuto diagnózou byl těžký průběh onemocnění covidem-19 v Kostarice. Intenzivní léčebná péče, hospitalizace a poté letecká repatriace pacienta do ČR speciálem přišly celkově na více než 5 milionů korun. Jedna pojistná událost tak stála bezmála pětinu celoročních nákladů asistence k cestovnímu pojištění.

Mezi letošními zatímními klienty-pacienty s covidem-19 v zahraničí nejsou žádné děti; zastoupení seniorů 60+ je asi 30 %. Největší počet případů vychází zatím na oblíbené destinace českých turistů, tedy na Chorvatsko, Turecko a Bulharsko.

REKLAMA

UNIQA doporučuje před odjezdem zjistit si aktuální pravidla v tranzitních i cílových zemích, které je třeba ve vztahu ke koronaviru dodržet. Aktuální přehled najde turista na webu ministerstva zahraničních věcí. Jinak se ale stále vyplatí zpřísněná hygiena. Na cestách by se turisté měli vyhýbat velkým shlukům lidí, masovým akcím nebo přeplněným prostorám například v restauracích nebo na recepcích hotelů. Každý by si měl přibalit do zavazadla respirátory, které využije například v prostředcích hromadné dopravy.

V případě potíží by měl každý klient kontaktovat na nepřetržité lince asistenční službu k pojištění a konzultovat s ní testování na místě a další postup. Onemocní-li klient, jeho cestovní pojištění kryje léčebné výlohy, testy i případný nezbytný prodloužený pobyt a návrat domů. Krytí proti koronaviru je zahrnuto v cestovním pojištění UNIQA v základní verzi, bez potřeby připojistit se, anebo platit přirážky.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *