Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Unikátní projekt pro podvedené zákazníky autobazarů a úvěrových společností

Investice 29.05.2014 | 09:11 0 Komentářů

Spotřebitelé pozor! Některé úvěrové smlouvy uzavřené od roku 2011 zahrnují neoprávněné poplatky a úroky. Zejména u automobilů může jít o vysoké částky. Nezávislé Sdružení pro podporu práv spotřebitelů – UMBRELLA proto spustilo unikátní projekt zaměřený právě na podvedené zákazníky autobazarů a úvěrových společností. Žádost o posouzení konkrétní situace či vrácení peněz lze podat na webových stránkách www.levnejsiauto.cz. Neváhejte a získejte zpět to, co jste neprávem zaplatili! (Tisková zpráva: UMBRELLA)

„Splátkové společnosti podcenily či vědomě ignorovaly legislativní změny a uváděly nesprávnou výši RPSN. Pokud splácíte nebo jste nedávno splatili auto, rozhodně popřemýšlejte o výši vypočtených splátek, protože jste mohli být ošizeni až o desetitisíce korun! Máte-li jakékoliv pochybnosti, obraťte se na nás prostřednictvím stránky www.levnejsiauto.cz. My váš případ zdarma a nezávazně posoudíme, a pokud zjistíme, že jste byli podvedeni, vyjednáme vám vrácení většiny úroků a poplatků,“ říká Jan Mikulecký, předseda sdružení UMBRELLA.

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) udává celkové procentní náklady na úvěr či leasing za
1 rok, zahrnuje tedy nejen úrok, ale také veškeré poplatky, akontaci či pojištění. Pouze pomocí tohoto ukazatele lze porovnávat výhodnost dané nabídky oproti ostatním. Jakékoliv umělé snižování sazby (například vypuštění některých poplatků z výpočtu) proto automaticky znamená klamání spotřebitelů.

Toto zohledňuje zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od začátku roku 2011. Pokud daná smlouva neobsahuje správnou výši RPSN a spotřebitel na tuto skutečnost upozorní věřitele, podle tohoto zákona se úrok od počátku splácení snižuje na diskontní sazbu ČNB, což je v současné době 0,05 %.

„Náš vzorový příklad ukazuje, že škoda může přesáhnout i hranici 100 000 Kč. Zákazník je nalákán na RPSN ve výši 32,74 % a kupuje vůz za 145 987 Kč. Správně by měl v úhrnu zaplatit 164 965 Kč, ale podle smlouvy platí astronomických 276 096 Kč. Jak je to možné? Uváděné RPSN nezahrnovalo všechny náklady a ve skutečnosti mělo činit 60,9 %,“ říká Jan Mikulecký.

Samotná žádost o posouzení smlouvy se na webu www.levnejsiauto.cz podává pomocí jednoduchého formuláře, v němž stačí vyplnit základní údaje o úvěru či leasingu. K navrácení poplatků je pak nutné dodat smlouvu, splátkový kalendář a doklad o zaplacených splátkách. Následně podepíšete smlouvu a plnou moc a UMBRELLA za vás vyjedná odškodnění. Celý proces končí tím, že peníze úspěšně přistanou na vašem účtu.

Vzorový příklad

Pořizovací cena ojetého vozu:

145 987 Kč

Akontace:

   25 000 Kč

Poplatek za uzavření smlouvy:

42 345 Kč

 

 

Celková výše spotřebitelského úvěru:

163 332 Kč

Počet měsíčních splátek:

48

Výše splátek:

5 752 Kč

 

 

Celkově splatná částka dle smlouvy:

276 096 Kč

Celkově splatná částka dle ČNB a ČOI:

164 965 Kč

Částka k vrácení:

111 131 Kč

 

 

RPSN (uvedená   ve smlouvě):

32,74%

RPSN (dle   metodiky ČOI):

60,90%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.